null

Przemoc wśród rówieśników

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Dlaczego taki temat? Jak pokazują statystyki dręczenie czyli długofalowa i zróżnicowana przemoc to nie są to akty odosobnione. Ofiary to dzieci samotne, ale także istotnym czynnikiem jest bieda lub dziwne tzn. niemodne ubranie. – powiedziała na premierze filmu Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, które wraz z Komendą Stołeczną Policji wyprodukowało film. – Przerażające, dla tych, którzy się tą tematyką zajmują jest to, że sprawcy, jak i ofiary to koledzy z tej samej szkoły, nierzadko klasy. – dodała E. Gawor.

Przemoc przejawia się w aktach fizycznych, ale także presji słownej. To m.in. bicie, plucie przezywanie, wyśmiewanie, obrażanie, ośmieszanie, grożenie, rozpowszechnianie plotek. Młodzi ludzie zaatakowani w ten sposób nie potrafią się bronić. Długotrwałe narażenie na poniżanie skutkuje u ofiar obniżoną samooceną i problemami w nawiązywaniu kontaktów, skłonność do izolacji, w skrajnych sytuacjach – samobójstwem. 

Uświadomienie młodzieży na lekcjach wychowawczych tego problemu pomaga w jego zwalczaniu. Film edukacyjny i zajęcia poprowadzone zgodnie z załączonym scenariuszem, pomagają nauczycielom przy pomocy policjantów jako wykładowców, zaprezentować temat i zaciekawić nim młodzież.

Film „Przemoc w szkole” wraz z filmem „Jazda samochodem”, traktującym o bezpieczeństwie na drogach, trafi od przyszłego tygodnia do warszawskich gimnazjów. 

Od dwóch lat produkujemy filmy edukacyjne dla młodzieży – mówi Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta – Do tej pory z ich wykorzystaniem w warszawskich gimnazjach przeprowadzono lekcje na temat cyberprzemocy, kradzieży, pigułki gwałtu oraz kibicowania.

Scenariusze kilkunastominutowych filmów wyprodukowanych przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy we współpracy z Komendą Stołeczną Policji powstają na podstawie danych policyjnych o najczęściej notowanych w kraju czynach karalnych z udziałem nieletnich. Filmy stanowią punkt wyjścia do lekcji przeprowadzanych w gimnazjach. Zajęcia, które prowadzą policjanci lub strażnicy miejscy, przybliżają młodzieży problem, wyjaśniając wiele kwestii i pojęć związanych z czynami karalnym. Zwracają przede wszystkim uwagę na konsekwencje jakie ponoszą w związku z naruszeniem prawa młodzi ludzie, bądź na jakie niebezpieczeństwa, mimo młodego wieku, są narażeni.

Z serii „Nie warto ryzykować" powstały już odcinki „Cyberprzemoc”, „Kradzież”, „Ryzykowny napój” (2010 r.) oraz „Kibic” (2011 r.).

Filmy posiadają rekomendację Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy oraz Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadził badania na temat przemocy w szkole. Badania w formie prezentacji znajdują się w załączniku.

Zobacz galerię (4 zdjęć)

Załączniki: