Przystanek PaT – rozmowy, koncerty, wystawy

Stoisko Warszawy na PaT. Fot. UM

Wieczorem na Stadionie Narodowym rozpoczął się 10. Przystanek PaT, w którym bierze udział 11 tysięcy osób. Wartością tej inicjatywy są ludzie, którzy chcą działać dla drugiego człowieka. Miasto Stołeczne Warszawa na swoim stoisku promowało bezpieczny styl życia.

Cel, który Wam przyświeca – promowanie wśród rówieśników życia wolnego od przemocy i uzależnień wpisuje się w strategię zadań m.st. Warszawy. – powiedział Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy na otwarciu Gali - Od wielu lat wspieramy walkę z uzależnieniami, szczególnie tymi, które dotykają ludzi młodych. Cieszę się, że jesteście aktywni i tolerancyjni, że łączycie się i wspieracie w działaniu. Najważniejsze jest, że chcecie działać i wzajemnie się inspirujecie.

W  Gali udział wzięli także Teresa Piotrowska, minister spraw wewnętrznych i nadinsp. Krzysztof Gajewski, komendant główny policji.

Na Stadionie Narodowym wystąpiły zespoły muzyczne, pokazano prezentacje artystyczne przygotowane przez młodzież, odbyły się rozmowy z ekspertami m.in. w dziedzinie bezpieczeństwa, spotkanie z gwiazdami sportu i sceny, a także spektakl laserowo-multimedialny. Muzyczną noc rozpoczął koncertem Grzegorz Hyży.

Przed rozpoczęciem Gali miało miejsce spotkanie z pedagogami oraz opiekunami klas o policyjnym profilu kształcenia z udziała ministra WSM i komendanta KGP.

Drugiego dnia uczestnicy przystanku PaT spotkają się z Markiem Michalakiem, rzecznikiem praw dziecka przy pomniku Janusza Korczaka w parku Świętokrzyskim. Tego dnia udadzą się też na plac Piłsudskiego, gdzie odbędzie się wiec patriotyczny. Na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza zostanie złożony wieniec. Zaplanowane jest też czytanie hymnu narodowego oraz koncert i pokaz musztry paradnej orkiestry reprezentacyjnej policji.

PaT skierowany jest głównie do młodzieży powyżej 14 roku życia. Adresatami działań programu są też rodzice uczniów szkół ponadpodstawowych, studenci, pedagodzy, animatorzy pracy z młodzieżą i samorządowcy. Od początku programu wzięło w nim udział ponad 300 tys. osób. Zwieńczeniem działań jest coroczne spotkanie w jednym z miast Polski.

Przystanek PaT to społeczność, która mówi, że można żyć bez uzależnień i jednocześnie promować wartości i działać na rzecz bezpieczeństwa. Tegoroczny przystanek organizowany jest pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Gala otwarcia PaT. Fot. UM
J. Jóźwiak wieceprezydent stolicy na Gali Pa. Fot. UM