null

Rowerem po BEZPIECZNEJ WARSZAWIE

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Rower jest alternatywnym środkiem transportu, cieszącym się coraz to większą popularnością oraz zapewniającym szybkie poruszanie się po mieście. Przed każdym wyruszeniem w drogę należy jednak sprawdzić, czy nasz pojazd jest odpowiednio przygotowany.

Sprawdzić należy wyposażenie roweru, czy w kołach jest wystarczająco napompowanego powietrza, ustawić na odpowiednią wysokość kierownicę i siodełko oraz sprawdzić napięcie łańcucha, przerzutki oraz hamulca.

Obowiązkowe wyposażenie roweru to, co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte selektywne oraz światło tylne czerwone – świecące ciągłym lub migającym światłem, czyli np. lampka na baterie, akumulator lub dynamo. Można je jednak zdemontować, jeśli jest jasno, a widoczność jest dobra lub jeśli nie zamierzamy jeździć po zmroku. Kolejnym elementem wyposażenia obowiązkowego roweru to, co najmniej jedno światło tylne czerwone odblaskowe o kształcie innym niż trójkąt, które musi być zamontowane na stałe oraz jeden skutecznie działający hamulec i dzwonek lub inny nieprzeraźliwy sygnał dźwiękowy.

Ze względu na własne bezpieczeństwo, lepiej mieć założony na głowę ochronny kask rowerowy, a poruszając się w warunkach ograniczonej widoczności, na słabo oświetlonych trasach posiadać, jak najwięcej elementów poprawiających widoczność takich, jak: kamizelka odblaskowa.