null

Seniorze! Babciu, Dziadku! Bądźcie bezpieczni!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dwie policjantki z Wydziału Prewencji Komendy Rejonowej Policji Warszawa II –omawiają tzw. oszustwo „na legendę”.
Zajęcia o bezpieczeństwie dla seniorów | Autor: SCB

W dniu 28 listopada br. przedstawiciel Delegatury Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa w Dzielnicy Mokotów wraz z przedstawicielkami Wydziału Prewencji KRP - Warszawa II wzięli udział w spotkaniu z seniorami na temat ich bezpieczeństwa zorganizowanym w auli przy Kościele pw. św. Jana z Dukli przy ul. Czerniakowskiej 2/4.

Współorganizatorami spotkania były: Delegatura Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa w Dzielnicy Mokotów, Rada i Administracja Osiedla „Bernardyńska”, Rada i Administracja Osiedla „Idzikowskiego”, Rada Dzielnicy Mokotów oraz Warszawska Rada Seniorów.

Spotkanie rozpoczęło się od przywitania zaproszonych gości oraz Seniorów przez Kierowniczkę Administracji Osiedla „Bernardyńska”.

Następnie przedstawiciel Delegatury Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa wraz policjantkami z Wydziału Prewencji KRP II przeprowadzili spotkanie z seniorami na temat bezpieczeństwa osób starszych oraz omówili potencjalne zagrożenia. Seniorzy zostali zapoznani ze stanem bezpieczeństwa na terenie Osiedla „Bernardyńska” oraz Osiedla „Idzikowskiego”, a także dowiedzieli się, jak postępować w razie pojawienia się zagrożenia.

Omówione zostały najczęstsze metody wyłudzania pieniędzy stosowanie przez oszustów, a mianowicie:

  • metoda „na wnuczka;
  • metoda „na policjanta”;
  • metoda „na pracownika banku”;
  • metoda „na administratora”;
  • metoda „na pracownika opieki społecznej”;
  • metoda „na akwizytora”.

Przypomniano także zasady postępowania w przypadku telefonu od nieznanej osoby,czyli:

  • natychmiast rozłącz się;
  • zadzwoń do najbliższej osoby;
  • dzwoń tylko na znany Ci numer telefonu;
  • natychmiast powiadom funkcjonariuszy Policji o zaistniałej sytuacji.

Ponadto, zostały omówione działania, jakie podejmuje policja by chronić osoby starsze przed oszustami, którzy wyłudzają pieniądze. Po zakończeniu pogadanki, seniorzy uczestniczyli w rozmowie, w której poruszali i omawiali  problemy, z którymi spotykają się na co dzień.

Na zakończenie wręczono seniorom poradniki pt. „Seniorze. Babciu, Dziadku....Nie daj się oszukać. Bądź bezpieczny!” oraz opaski odblaskowe przygotowane przez Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy, a także podręczne notesiki przekazane przez Urząd Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy.

Przedstawiciel delegatury Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa wraz z dwiema funkcjonariuszkami policji z Wydziału Prewencji Komendy Rejonowej Policji Warszawa II.
Zobacz galerię (4 zdjęć)
 Kolorowe poradniki „Seniorze. Babciu, Dziadku…Nie daj się oszukać. Bądź bezpieczny!”, opaski odblaskowe oraz małe notesiki.
Grupa seniorów podczas spotkania poświęconego bezpieczeństwu.
Grupa seniorów podczas spotkania poświęconego bezpieczeństwu.