null

Seniorzy w Wawrze szkolą się z pierwszej pomocy przedmedycznej

Drukuj otwiera się w nowej karcie
W sali odbywają się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Na podłodze leży zielona mata, a na niej fantom do ćwiczeń. Nad fantomem pochyla się starsza kobieta z jasnymi włosami. Kobieta uczy się, jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową. Obok klęczy strażniczka miejska ubrana w granatowy mundur i udziela jej wskazówek.
Zajęcia dla wawerskich seniorów. Fot. BBiZK

Seniorzy mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, zarówno w części teoretycznej, jak i praktycznej.

6 września 2022 r., Delegatura Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Wawer, wspólnie z Wydziałem Profilaktyki Straży Miejskiej m.st. Warszawy zorganizowała w Klubie Seniora w Wawerskim Centrum Kultury Anin przy ul. V Poprzecznej, szkolenie dla mieszkańców z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Podczas części teoretycznej seniorzy dowiedzieli się, jak ocenić zagrożenie na miejscu zdarzenia, prawidłowo wezwać pomoc, zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas udzielania pomocy, ocenić stan poszkodowanego i przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO). Uczestnicy byli bardzo zainteresowani sposobami udzielania pomocy w przypadkach wystąpienia krwotoku, zakrztuszenia, omdlenia, zawału serca, padaczki czy udaru mózgu.

W części praktycznej, prowadzonej przez strażniczki z Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej m.st. Warszawy, chętni ćwiczyli resuscytację z wykorzystaniem fantomu do nauki RKO. Seniorzy zapoznali się również ze sposobem układania osoby poszkodowanej w pozycji bocznej ustalonej.

Słuchacze zadawali pytania dotyczące bezpieczeństwa oraz dzielili się własnymi spostrzeżeniami i doświadczeniami w tym zakresie. Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali zakładki z zasadami udzielania pierwszej pomocy, przekazane przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy.

Przedstawicielki Straży Miejskiej rozmawiają z seniorami o pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczestnicy spotkania wpatrzeni są w ekran, na którym wyświetlana jest prezentacja.
Zobacz galerię (2 zdjęć)
W pomieszczeniu Wawerskiego Centrum Kultury funkcjonariuszki Straży Miejskiej prowadzą zajęcia dla seniorów na temat zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.