null

Seniorzy z Targówka gotowi na pierwszą pomoc

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Kierownik Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego dla Dzielnicy Targówek wraz z funkcjonariuszami Straży Miejskiej wita seniorów w klubie osiedlowych „Generalska”.
Zajęcia z pierwszej pomocy dla seniorów. | Autor: BBiZK

W klubie osiedlowym „Generalska” odbyło się spotkanie z seniorami, którego celem była nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia zorganizowała Delegatura Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Targówek we współpracy z funkcjonariuszami Referatu Profilaktyki warszawskiej Straży Miejskiej.

Na początku spotkania funkcjonariusze przedstawili różne sytuacje z życia wzięte, które mogą spotkać seniora na spacerze lub w sklepie na zakupach. Krok po kroku omówili schemat działania podczas zasłabnięcia, zakrztuszenia się lub innego zagrożenia życia. Podczas rozmowy wyjaśniali i uwrażliwiali, na co należy zwracać uwagę oraz jak ważne jest, mimo wszystko, własne bezpieczeństwo np. posiadanie w torebce ochronnych rękawiczek.

Zebrani seniorzy bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Kilkoro z nich przedstawiło i omówiło z funkcjonariuszami swoje doświadczenia z udzielania pierwszej pomocy oraz bycia świadkiem niebezpiecznych sytuacji dla życia i zdrowia. Seniorzy zadawali pytania i wykazywali ogromne zaangażowanie w dyskusji.

Na koniec spotkania odbyły się ćwiczenia, podczas których chętni seniorzy, pod okiem funkcjonariuszy, ćwiczyli na fantomie zasady resuscytacji oraz ułożenia osoby poszkodowanej w pozycji bocznej ustalonej.

Funkcjonariuszka Straży Miejskiej pokazuje uciśnięcia klatki piersiowej.
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Funkcjonariuszka Straży Miejskiej prezentuje seniorom pozycję do wołania i sprawdzenia świadomości osoby nieprzytomnej.
Senior przy pomocy funkcjonariuszy Straży Miejskiej ćwiczy na fantomie udzielanie pierwszej pomocy.
Seniorka przy pomocy funkcjonariuszki Straży Miejskiej ćwiczy na fantomie udzielanie pierwszej pomocy.