null

Sierżant Borsuk odwiedził wolskie przedszkole

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Grupka dzieci siedzi na dywanie i słucha funkcjonariuszek policji.
Przedszkolaki poznają bezpieczne zachowania. | Autor: BBiZK

Przedszkole nr 133 przy ul. Okopowej 7a odwiedziła funkcjonariuszka z Komendy Rejonowej Policji Warszawa IV wraz z największą atrakcją spotkania – sierżantem Borsukiem z Komendy Stołecznej Policji. Cztery grupy przedszkolaków w wieku 3 do 5 lat wzięły udział w spotkaniu poświęconym bezpieczeństwu. W zajęciach uczestniczyła również przedstawicielka delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w dzielnicy Wola.

Z dziećmi omówione zostały zasady właściwego zachowania na drodze. Podkreślono, że pieszy może poruszać się tylko po chodniku i przechodzić przez ulicę w wyznaczonych miejscach, a przed przejściem powinien się zatrzymać i rozejrzeć. Podczas jazdy samochodem, każdy pasażer musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dziecko powinno podróżować w foteliku, najlepiej na tylnym siedzeniu.

Sierżant Borsuk najmłodszej grupie przedszkolaków pokazał i omówił elementy munduru policyjnego. Wyjaśnił, dlaczego na czapce znajduje się biały orzeł i do czego służy policjantowi tzw. „lizak”. Dzieci dowiedziały się również, że policjantom towarzyszą i pomagają w pracy zwierzęta.

Kolejnym ważnym tematem, poruszonym podczas spotkania, było wyjaśnienie, kim jest osoba nieznajoma i jak prawidłowo zachować się w kontaktach z nią, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Policjantka podkreśliła, że nie wolno nic brać od osoby nieznajomej i należy szybko oddalić się od niej oraz poinformować rodziców o takim zdarzeniu. Przy okazji omawianego tematu dzieci dowiedziały się, jak powinno korzystać się z numeru alarmowego 112.

Ze względu na porę roku przedstawicielka delegatury BBiZK w dzielnicy Wola zwróciła uwagę na to, jak ważne jest, aby dzieci nosiły elementy odblaskowe widoczne dla nadjeżdżających kierowców np. umieszczone na plecakach czy częściach ubioru zewnętrznego. Podkreśliła, że elementy odblaskowe są szczególnie ważne jesienią i zimą, kiedy szybko robi się ciemno, przez co jesteśmy mniej widoczni. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały odblaski w kształcie uroczego pieska oraz kolorowanki pt. Bezpieczne dzieci ufundowane przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy.

Na szarym dywanie siedzą dzieci, które rozmawiają z sierżantem Borsukiem i policjantką.
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Policjantka pokazuje dzieciom elementy munduru policyjnego.
Pracownik delegatury BBiZK rozdaje przedszkolakom kolorowanki i odblaski.
Dzieci stoją przy sierżancie Borsuku i policjantce. W rękach trzymają odblaski w kształcie pieska.