null

Sierżant Borsuk w przedszkolu na Woli

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dzieci pozują do zdjęcia z maskotką policyjną oraz policjantkami. Dzieci trzymają w rękach otrzymane kolorowanki oraz odblaski.
Zajęcia o bezpieczeństwie dla przedszkolaków | Autor: SCB

W Przedszkolu nr 217 Sióstr Rodziny Maryi przy ul. Żelaznej 97 odbyło się spotkanie na temat bezpieczeństwa, w którym uczestniczyli funkcjonariusze Komendy Rejonowej w Warszawie IV oraz przedstawiciel Delegatury Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa w Dzielnicy Wola.

Na początek, starszy poterunkowy Aleksandra Ziółkowska przypomniała dzieciom najważniejsze zasady bezpieczeństwa zarówno na drodze oraz przejściach dla pieszych, jak i podczas podróży samochodem. Przedszkolaki powinny pamiętać o zapinaniu pasów i o tym, że w aucie powinny siedzieć w specjalnym foteliku. Dzieci miały okazję uczestniczyć w eksperymencie, który miał za zdanie pokazać, dlaczego dzieci powinny siedzieć w foteliku samochodowym. Jeśli dziecko siedzi za nisko, pasy bezpieczeństwa będzie mieć usytuowane na wysokości szyi, co stanowi zagrożenie. Dzięki fotelikowi, pasy będą znajdować się na poprawnej wysokości, a co za tym idzie będą przechodzić przez ramiona, klatkę piersiową i okolice brzucha. Przedszkolaki dowiedziały się, że źle zapięte pasy w przypadku gwałtownego hamowania samochodu mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Policjantka wyjaśniła również co zrobić w sytuacji, gdy któreś z dzieci zgubi się np. w sklepie. Wtedy należy poprosić pracownika sklepu lub ochroniarza o pomoc. Gdy dziecko zgubi się, np. na plaży lub w parku, a w pobliżu nie będzie patrolu policji bądź straży miejskiej, najlepiej poprosić o pomoc mamę z dzieckiem.

W spotkaniu uczestniczyła również maskotka policji – Sierżant Borsuk, która zrobiła ogromne wrażenie na przedszkolakach i wywołała uśmiech na ich twarzach.

Przedstawicielka wolskiej Delegatury Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa porozmawiała z dziećmi na temat postępowania wobec nieznajomych osób. Pouczyła też o tym, żeby nie przyjmować leków samodzielnie, nie dotykać ostrych lub gorących przedmiotów. Dzieci dowiedziały się również, że w sytuacji, która zagraża ich życiu lub zdrowiu, zawsze mogą zadzwonić pod numer alarmowy 112, gdzie dostaną potrzebną pomoc.

Pracownica Delegatury SCB omówiła również znaczenie odblasków, które są ważne szczególnie jesienią i zimą, ponieważ pomagają kierowcom dostrzec pieszych z większej odległości. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały odblaski oraz kolorowanki pt. "Bezpieczne dzieci" przygotowane przez Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa.

Na krześle siedzi dziewczynka. Policjantka pochyla się nad dziewczynką. Obok siedzi sierżant Borsuk.
Zobacz galerię (6 zdjęć)
Przed dziećmi siedzą dwie policjantki, obok siedzi maskotka policyjna Sierżant Borsuk.
Dzieci powtarzają ruchy policjantki, ucząc się numeru alarmowego 112.
Policjantka założyła białe rękawiczki. Jedną rękę podniosła.
Policjantka pokazuje dzieciom „lizak” policyjny.
Na stoliku leżą kolorowanki, odblaski, „lizak” policyjny, czapka policyjna oraz biała rękawiczka.