Służby ponadnormatywne w stołecznej Policji

Funkcjonariusze Policji w trakcie wykonywania obowiązków służbowych

Miasto st. Warszawa dbając o zapewnienie bezpieczeństwo na stołecznych ulicach, co roku dofinansowuje Komendę Stołeczną Policji. W 2011 r. na ten cel zaplanowano kwotę 16 162 535 zł, o ponad 1 mln zł więcej niż w roku ubiegłym. Dzięki środkom przekazanym Policji są finansowane m.in. służby ponadnormatywne pełnione przez umundurowanych funkcjonariuszy.

Służbę ponadnormatywną policjanci wykonują po godzinach normalnej służby. Tylko w roku 2010 policja wystawiła ich 37 647. Dzięki temu zatrzymano 1586 osób w tym 477 sprawców przestępstw. Ujęto 944 osoby poszukiwane, a mandatami ukarano prawie 23 tys., którym nałożono kary na 3 155 335 zł. Przeprowadzono ponad 75 tysięcy interwencji.

Dzięki tym policjantom w Warszawie jest coraz bezpieczniej – powiedziała Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego – gdyby nie ich służba, ci przestępcy, których ujęli, nadal chodziliby po naszych ulicach.

Na przykład w marcu ubiegłego roku policjanci patrolujący ulicę podczas służby ponadnormatywnej ujęli sprawcę pchnięcia nożem i „autora” fałszywego alarmu bombowego na Dworcu Centralnym, w sierpniu  zatrzymano mężczyznę, który posiadał broń nie mając na nie pozwolenia. Wielokrotnie zatrzymywano osoby, które miały przy sobie narkotyki oraz uczestników różnych rozbojów.

W poprzednich latach Miasto przeznaczyło na służby ponadnormatywne odpowiednio w 2007 – 8 mln zł (całość sumy dofinansowania – ponad 28 mln zł), 2008 – 8 mln zł (ponad 31 mln zł), 2009 – ponad 7 mln zł (ponad 19 mln zł), w 2010 – ponad 7,5 mln zł (ponad 15 mln zł).
W roku obecnym stołeczna policja na służby ponadnormatywne otrzyma 6 mln zł.

O wielkości dofinansowania na służby ponadnormatywne decyduje zapotrzebowanie Policji.

Wzrosła liczba etatów, mamy więcej policjantów patrolujących ulice w ramach normalnej służby – w poprzednim roku przyjęliśmy do pracy 500 nowych policjantów. Służbę pełnią również stażyści policyjni – dzięki temu mogliśmy zmniejszyć liczbę patroli ponadnormatywnych – powiedział Marcin Szyndler z Komendy Stołecznej Policji.