null

Spotkania z seniorami na Bielanach

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Świetlica w budynku Ośrodka Wsparcia dla Seniorów. Na krzesłach siedzą seniorzy – podopieczni placówki spoglądając na prezentację wyświetlaną na ekranie. Obok ekranu stoi policjant w mundurze i maseczce ochronnej, który pochyla się przygotowując zmianę widoku prezentacji na ekranie. Między seniorami znajduje się kierownik Delegatury BBiZK w maseczce ochronnej, który w jednej ręce trzyma niebieskie opaski odblaskowe, a drugą ręką wręcza jedną z opasek najbliżej przy nim siedzącemu seniorowi.

Przedstawiciele Delegatura Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego wspólnie z funkcjonariuszami Policji z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji oraz Wydziału Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Rejonowej Policji Warszawa V odwiedzili we wrześniu podopiecznych dwóch Ośrodków Wsparcia dla Seniorów bielańskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Tematem przewodnim spotkania 8 września w Ośrodku Wsparcia dla Seniorów nr 2 było „Bezpieczeństwo seniora w ruchu drogowym”. Podczas prelekcji, wzbogaconej prezentacją multimedialną, tłumaczono zebranym, jak zgodnie z obowiązującymi przepisami prawidłowo poruszać się po drodze, jak i kiedy stosować elementy odblaskowe po zmroku, jak sprawność psychofizyczna ma wpływ na percepcję i możliwość kierowania pojazdem, jak bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym jako rowerzysta, kierowca oraz pieszy.

Poinformowano także o zmianach w przepisach, które od 1 czerwca br. wprowadziły pierwszeństwo pieszych nie tylko na przejściu dla pieszych, ale również zbliżających się do niego. Z najnowszych statystyk Policji wynika, że wśród ofiar wypadków drogowych z udziałem pieszych najliczniejszą grupę stanowią seniorzy. Seniorzy powinni mieć świadomość, że ich osłabiona percepcja czasami może wpływać na dynamikę ich reakcji, co w sytuacji bycia uczestnikiem ruchu drogowe może skończyć się utratą zdrowia, bądź nawet życia. W związku z tym osoby starsze powinny zachować wzmożoną ostrożności, a w szczególności stosować zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego.

W trakcie wizyty 10 września w Ośrodku Wsparcia dla Seniorów nr 1, zebranym w ogrodzie seniorom wkazywano kolejne sposoby wyłudzania przez oszustów pieniędzy metodami na "policjanta”, „wnuczka”, „prokuratora”. Kilkukrotnie podczas spotkani powtarzano, że najważniejsze jest to, aby niezależnie od okoliczności seniorzy pamiętali, że Policja nigdy nie prosi o przekazywanie pieniędzy lub kosztowności. Seniorzy dowiedzieli się również o właściwym zabezpieczeniu dokumentów tożsamości, jak i postępowaniu w przypadku ich utraty. Dodatkowo podczas spotkania omówione zostały zasady bezpiecznego poruszania się pieszych oraz jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych.

Oba spotkania cieszyły się z dużym zainteresowaniem. Na zakończenie każdego spotkania przekazano seniorom odblaskowe opaski ufundowane przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy.

Ogród Ośrodka Wsparcia dla Seniorów. Seniorzy siedzą na krzesłach ustawionych w okrąg. Na tle jednego z drzew między seniorami stoi policjantka, ubrana w mundur, która omawia zagrożenia na które są narażeni starsi ludzie.