null

Spotkanie edukacyjne z seniorami na temat bezpieczeństwa

Drukuj otwiera się w nowej karcie
W sali odbywają się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Na podłodze, na czerwonym dywanie leży szara mata, a na niej fantom do ćwiczeń. Nad fantomem pochylają się seniorzy ćwiczące resuscytację krążeniowo-oddechową. Przy nich klęczy strażniczka miejska ubrana w granatowy mundur i udziela jej wskazówek.
Zajęcia dla seniorów z udzielania pierwszej pomocy | Autor: BBiZK

Wspólnie ze Strażą Miejską m.st. Warszawy zorganizowaliśmy dla seniorów zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

23 listopada 2022 r. przedstawiciel Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Wawer, wspólnie z funkcjonariuszkami Wydziału Profilaktyki Straży Miejskiej m.st. Warszawy spotkali się z podopiecznymi filii Domu Dziennego Pobytu Caritas, Diecezji Warszawsko – Praskiej przy ul. Kadetów 33.

Podczas części teoretycznej strażniczki miejskie przypominały, jak ocenić zagrożenie na miejscu zdarzenia, prawidłowo wezwać pomoc, zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas udzielania pomocy, ocenić stan poszkodowanego i przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO).

Seniorzy byli bardzo zainteresowani sposobami udzielania pomocy w przypadkach wystąpienia krwotoku, zakrztuszenia, omdlenia, zawału serca, padaczki czy udaru mózgu.

W części praktycznej chętni ćwiczyli resuscytację z wykorzystaniem fantomu do nauki RKO, używali defibrylatorów AED, zapoznali się ze sposobem układania osoby poszkodowanej w pozycji bocznej ustalonej.

Seniorzy w trakcie spotkania byli bardzo aktywni, zadawali pytania dotyczące ich bezpieczeństwa, a także dzielili się własnymi spostrzeżeniami i doświadczeniami w tym zakresie.

Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali torby z elementami odblaskowymi oraz zakładki z zasadami udzielania pierwszej pomocy, zakupione przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy.

W sali, w której prowadzone są zajęcia z seniorami, na stole leżą ulotki opisujące zasady pierwszej pomocy. Zostaną one rozdane uczestnikom spotkania.
Zobacz galerię (2 zdjęć)
W sali odbywają się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Na podłodze leży szara mata, a na niej fantom do ćwiczeń. Nad fantomem pochyla się starsza kobieta, która uczy się, jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową. Obok klęczy strażniczka miejska ubrana w granatowy mundur i udziela jej wskazówek.