null

Spotkanie edukacyjne z seniorami w Falenicy na temat bezpieczeństwa

Drukuj otwiera się w nowej karcie
W sali Domu Dziennego Pobytu w Falenicy policjantka ubrana w granatowy mundur rozmawia z seniorami o bezpieczeństwie.
Zajęcia o bezpieczeństwie z seniorami. | Autor: BBiZK

Kolejny raz spotkaliśmy się z seniorami, tym razem w placówce Caritas przy ul. Starczewskiej, aby porozmawiać o bezpieczeństwie.

Spotkanie poprowadzili:

  • przedstawicielka Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Wawer,
  • funkcjonariuszka Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji,
  • kierownik Domu Dziennego Pobytu Caritas Diecezji Warszawsko – Praskiej.

O czym rozmawialiśmy?

Policjantka w bardzo ciekawy sposób opowiadała o zagrożeniach czyhających na ulicach oraz o tym, jak spadek formy związany z wiekiem wpływa na sprawność, słuch, wzrok i postrzeganie otoczenia. Seniorzy byli aktywni, zadawali pytania dotyczące bezpieczeństwa, a także dzielili się własnymi spostrzeżeniami i doświadczeniami w tym zakresie.

Zwróciliśmy również uwagę seniorów na zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach z nieznajomymi osobami, które próbują wyłudzić od nich pieniądze. Oszustwa dokonywane metodą „na wnuczka” czy „na policjanta” nadal są realnym zagrożeniem.

Działanie sprawców najczęściej polega na przekonaniu starszej osoby, że Policja rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby im w tym pomóc, przekazując pieniądze.

Innym razem, podszywając się pod wnuczka oszust osacza ofiarę, wmawiając jej spowodowanie wypadu i potrzebę szybkiego przekazania gotówki ofierze. Manipulacja prowadzi do przekazania przestępcom oszczędności i innych kosztowności.

Prowadzące zajęcia mówiły także o chronieniu swoich danych osobowych, zagubienia bądź kradzieży dowodu osobistego i co należy wtedy zrobić. Podkreślały, że Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i namawiały do zgłaszania wszystkich sytuacji budzących niepokój, dzwoniąc pod numery alarmowe lub do konsultowania się z osobami bliskimi.

Pamiętaj trzy podstawowe zasady:

  • nie ufaj obcym dzwoniącym do Ciebie,
  • nie przekazuj pieniędzy, biżuterii lub innych rzeczy nieznajomym,
  • nie podawaj obcym osobom, szczególnie w rozmowie telefonicznej, informacji na temat swoich danych osobowych jak: numeru telefonu, numeru pesel, numeru dowodu osobistego, miejsca zamieszkania, posiadanych oszczędności, kont bankowych czy haseł.

Pamiętaj, kiedy już ktoś podejrzany się z Tobą skontaktuje:

  • przerwij rozmowę,
  • odłóż słuchawkę,
  • zgłoś sprawę na Policję.

Na koniec spotkania seniorzy otrzymali zakładki do książek, związane z kampanią informacyjną „Policjant? Wnuczek? A może oszust?!” i opaski odblaskowe, dzięki którym będą widoczni po zmroku.

Na stole leży biała czapka policjanta ruchu drogowego, zielone opaski odblaskowe i ulotki.