null

Spotkanie edukacyjne z wawerskimi seniorami

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Ćwiczenia praktyczne z prowadzenia RKO. Fot. BBiZK

25 maja 2022 r. Delegatura Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Wawer, wspólnie z Wydziałem Profilaktyki Straży Miejskiej m.st. Warszawy w Klubie Senior+, przy ul. Błękitnej 32, zorganizowała dla wawerskich seniorów szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Podczas części teoretycznej porozmawialiśmy z seniorami o tym: 

  • jak ocenić zagrożenie na miejscu zdarzenia,
  • prawidłowo wezwać pomoc,
  • zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas udzielania pomocy,
  • ocenić stan poszkodowanego,
  • przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO).

Uczestnicy byli bardzo zainteresowani sposobami udzielania pomocy w przypadkach wystąpienia krwotoku, zakrztuszenia, omdlenia, zawału serca, pomocy tonącemu, padaczki czy udaru mózgu.

W części praktycznej, prowadzonej przez strażniczki z Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej m.st. Warszawy, chętni ćwiczyli z wykorzystaniem fantomu do nauki RKO, czy zapoznali się ze sposobem układania osoby poszkodowanej w pozycji bocznej ustalonej.

Seniorzy w trakcie spotkania byli bardzo aktywni, zadawali pytania dotyczące ich bezpieczeństwa, a także dzielili się własnymi spostrzeżeniami i doświadczeniami w tym zakresie. Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali torby z elementami odblaskowymi oraz zakładki z zasadami udzielania pierwszej pomocy, zakupione przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy.