Spotkanie o bezpieczeństwie w dzielnicy Mokotów

Burmistrz Dzielnicy Mokotów, dyrektor ZGN Warszawa Mokotów, naczelnicy wybranych wydziałów Urzędu Dzielnicy Mokotów, a także przedstawiciele służb Policji i Straży Miejskie dyskutują na temat zagrożeń dotyczących bezpieczeństwa mieszkańców w okresie wakacyjno-letnim na terenie dzielnicy.
Uczestnicy spotkania poświęconego bezpieczeństwu na Mokotowie. Fot. BBiZK

Z inicjatywy Pana Rafała Miastowskiego, Burmistrza Dzielnicy Warszawa Mokotów oraz Pana Witolda Wdowiaka, kierownika delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Mokotów, 13 czerwca 2022 roku o godzinie 13:00 w siedzibie Urzędu Dzielnicy Mokotów odbyło się spotkanie poświęcone analizie stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie dzielnicy.

Poruszony został również temat współpracy z Policją, Strażą Miejską, a także omówiono działania służące poprawie bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego oraz ich wdrażania w okresie wakacyjno-letnim.

W spotkaniu udział wzięli:

• I zastępca Komendanta Rejonowego Policji Warszawa II nadkomisarz Piotr Jabłoński;
  • II zastępca Naczelnika Wydziału Organizacji Służby KRP Warszawa II komisarz Artur Lipiec;
  • Komendant Komisariatu Policji Warszawa Wilanów komendant Piotr Wcisło;
  • Zastępca Naczelnika Prewencji Komisariatu Policji Warszawa Wilanów nadkomisarz Marek Białczak;
  • Zastępca naczelnika II Oddziału Terenowego Straży Miejskiej m.st. Warszawy Piotr Kiełbasiński;
  • Kierownik Referatu Szkolnego Straży Miejskiej m.st. Warszawy Robert Oliwa;
  • Dyrektor Zarządu Gospodarki Nieruchomościami Anna Rzepka;
  • Naczelnik Wydziału Organizacyjnego Urzędu Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy Joanna Tranda;
  • Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy Dominik Babski;
  • Kierownik Zespołu Sportu i Rekreacji Urzędu Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy Elżbieta Iglewska;
  • Rzecznik prasowy Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy Aleksandra Grabarczuk.

Podczas spotkania omówiono następujące tematy:

• wojna na Ukrainie, pomoc uchodźcom, występujące zagrożenia z tym związane na terenie dzielnicy  (Punkt pobytu uchodźców ul. Wołoska 7, Konsulat Ukrainy ul. Malczewskiego 17, punkt wydawania produktów ul. Narbutta/Puławska);
  • przygotowanie do sezonu kąpielowego nad Jeziorkiem Czerniakowskim i związane z tym zagrożenia oraz współpraca z Policja i Strażą Miejską w tym zakresie;
  • działania służb w zakresie ochrony osób starszych przed oszustami wyłudzającymi pieniądze metodą "na wnuczka" i "na policjanta" w okresie wakacyjno-letnim oraz bezpieczeństwo domu podczas wakacji;
  • zapewnienie należytego funkcjonowania infrastruktury dzielnicy w okresie wakacyjno-letnim,  w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom, (bezpieczeństwo na drodze, gwałtowne zjawiska pogodowe itd.).
  • procedura ewakuacji mieszkańców dzielnicy w sytuacji  kryzysowej, przygotowanie obiektów ewakuacji;
  • miejsca zagrożone w okresie wakacyjno-letnim w kontekście planowania służb ponadnormatywnych  policji;
  • podjęcie działań przez służby i Urząd Dzielnicy w zakresie ograniczenia zjawiska spożywania alkoholu w miejscach publicznych, a także przez nieletnich (nasilenie zjawiska w okresie wakacyjno-letnim, całodobowe punkty sprzedaży alkoholu).