
Jak rozpoznać oszusta? W jaki sposób ustrzec się przed włamaniem? Jakie zagrożenia czyhają na współczesnego seniora? Te zagadnienia były tematem spotkania w Domu Dziennego Pobytu „Pod Skrzydłami” na Ochocie.
W ramach akcji „Babciu…bądź ostrożna” seniorom przypomniano metody wyłudzania przez oszustów pieniędzy „na” wnuczka, policjanta bądź funkcjonariusza CBŚ na przykładzie przypadków, które odnotowano na terenie m.st. Warszawy. Wiedza w tym zakresie pomaga osobom starszym uchronić się przed takimi zagrożeniami oraz prawidłowo zachować się w sytuacji, która wzbudzi ich podejrzenia. Uczestnicy warsztatów dzielili się swoimi doświadczeniami. Najczęściej były to telefoniczne próby wyłudzania pieniędzy. Jeden przypadek został zgłoszony na policję, a sprawą zajęła się prokuratura.
Przedstawicielka Komendy Rejonowej Policji Warszawa III pouczyła seniorów o prawidłowym zachowaniu na przejściu dla pieszych. Niestety często to właśnie osoby w podeszłym wieku przekraczają jezdnię na czerwonym świetle lub w miejscach nieoznakowanych.
Pracownica Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego przedstawiła zebranym zasady bezpiecznego korzystania z bankomatu oraz postępowania w przypadku zgubienia dowodu osobistego. Kradzież dokumentu należy zgłosić na komisariacie Policji i dodatkowo zastrzec swoje dane osobowe np. w placówce banku, żeby uniemożliwić oszustom wyłudzenie kredytu przy ich użyciu.
Dla uczestników spotkania przygotowano gadżety ufundowane przez BBiZK: opaski odblaskowe i zakładki do książek z instrukcją udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Warsztaty przygotowali i przeprowadzili przedstawiciele Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Ochota oraz Komendy Rejonowej Policji Warszawa III.