null

Spotkanie z bielańskimi seniorami

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Spotkanie z bielańskimi seniorami Fot. BBiZK
Spotkanie z bielańskimi seniorami Fot. BBiZK

W Ośrodku Wsparcia dla Seniorów nr 1 bielańskiego OPS przy al. Zjednoczenia 13 w Warszawie odbyło się spotkanie dotyczące bezpieczeństwa.

Podczas spotkania przede wszystkim przypomniano o metodach wyłudzania pieniędzy metodami „na wnuczka” i „na policjanta CBŚP”. Z podopiecznymi OPS spotkali się funkcjonariusze Wydziału ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii KRP Warszawa V oraz pracownicy Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarzadzania Kryzysowego w Dzielnicy Bielany.

W trakcie spotkania seniorom zostały przekazane informacje dotyczące sposobów postępowania w przypadku działania oszustów metodami "na wnuczka" i " na policjanta CBŚP". Wg danych Policji właśnie sposób „na policjanta” jest aktualnie najczęściej stosowanym oszustwem. Ludzie w podeszłym wieku najczęściej nie zdają sobie sprawy z zagrożenia – na oszustwa najbardziej narażeni są ludzie mieszkający samotnie, bez rodziny, którzy łatwowiernie dają się zwieść metodzie „na wnuczka” czy „na policjanta”. Dlatego kilkukrotnie podczas spotkani powtarzano, że najważniejsza jest to, aby niezależnie od okoliczności seniorzy pamiętali, że Policja nigdy nie prosi o przekazywanie pieniędzy lub kosztowności obcym osobom ani policjantom. Jeżeli ktoś telefonicznie prosi o pieniądze i są jakiekolwiek wątpliwości z kim się rozmawia trzeba skontaktować się z najbliższymi lub policją dzwoniąc pod numer 112.

W dalszej części spotkania zaprezentowano seniorom skuteczne metody wpływające na poprawę bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania takie jak: zamykanie drzwi na klucz lub wewnętrzny zamek, zachowania szczególnej ostrożności podczas wizyt osób nieznajomych, nie podawania przez telefon swoich danych personalnych oraz danych zabezpieczających ich konta bankowe.

Na zakończenie spotkania pracownicy Delegatury BBiZK wręczyli zebranym przygotowane przez Biuro Bezpieczeństwa
i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy materiały informacyjno-ostrzegawcze oraz odblaskowe gadżety z nr alarmowym 112.

Spotkanie z bielańskimi seniorami Fot. BBiZK