null

Spotkanie z seniorami Ochoty

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Jak uchronić się przed kradzieżą? Jak rozpoznać oszusta? Na jakie zagrożenia narażony jest współczesny senior? Te zagadnienia były tematem warsztatów zorganizowanych wspólnie przez Delegaturę Biura Bezpieczeństwa Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Ochota oraz Komendę Rejonową Policji Warszawa III w Klubie Osiedlowym „Surma”.

 

Celem spotkania było przekazanie zebranym wiedzy na temat  popularnych ostatnio metod wyłudzania pieniędzy, podszywania się pod członków rodziny czy przedstawicieli organów bezpieczeństwa. Organizatorzy przypomnieli również o innych popełnianych przez osoby starsze błędach, takich jak chociażby zostawianie torebki bez opieki czy noszenie przy sobie dużej ilości pieniędzy. Ostrzeżono przed podpisywaniem umów, których treści nie są do końca zrozumiałe oraz przedstawiono mechanizmy manipulacji stosowane przez organizatorów pokazów wyrobów paramedycznych.

 

Poruszane zagadnienia stały się impulsem do ożywionej dyskusji na temat osobistych doświadczeń uczestników warsztatów oraz ich znajomych. Okazało się, że skala zjawiska, jakim jest naciąganie starszych osób, jest tak duża, że niemal każdy z uczestników spotkania stał się ofiarą oszusta bądź taką ofiarę zna.

 

Ponadto, ze względu na zbliżającą się ciepłą porę roku i wzrastające wówczas ryzyko włamań do mieszkań, przedstawiono zgromadzonym seniorom podstawowe zasady postępowania, tak aby ustrzec się włamania do mieszkania i kradzieży mienia. Podkreślano przy tym jak ważne są dobre kontakty między sąsiadami i informowanie ich o dłuższej nieobecności.

 

Organizacja spotkań z przedstawicielami starszego pokolenia jest stałym elementem działań profilaktycznych delegatury BBiZK, nastawionych na edukację ochockich seniorów, jest również  elementem ruszającej właśnie w dzielnicy kampanii przeciwko włamaniom do mieszkań, przygotowanej przez Delegaturę BBiZK w Dzielnicy Ochota oraz Komendę Rejonowa Policji Warszawa III.

 

Spotkanie z seniorami Ochoty
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Spotkanie z seniorami Ochoty

Załączniki: