null

Spotkanie z żoliborskimi seniorami

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Grupa starszych osób siedzących w pomieszczeniu przy stołach patrzy w kierunku stołu, za którym siedzi dwoje umundurowanych funkcjonariuszy Policji i starszy mężczyzna.
Spotkanie z seniorami. Fot. BBiZK

26 kwietnia 2022 r. na terenie Domu Seniora „Piękny Brzeg” Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Żoliborz przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki odbyło się spotkanie z seniorami.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Delegaturę Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Żoliborz i Komendę Rejonową Policji Warszawa V wraz z Komisariatem Policji Warszawa Żoliborz w ramach cyklu spotkań w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom na jakie narażone są osoby starsze ze strony przestępców stosujący metody wyłudzania pieniędzy „Na Wnuczka”, „Na Policjanta” lub inne o podobnej metodzie działania.

Jednym ze sposobów zapobiegania przestępczości jest edukacja, dlatego też w trakcie spotkania funkcjonariusze Policji przypomnieli seniorom znane i najnowsze sposoby działania sprawców, wskazując dobre zasady, aby nigdy nie ujawniali nieznajomym informacji takich jak: numer telefonu, numer PESEL, numer dowodu osobistego, o posiadanych oszczędnościach, o kontach bankowych oraz haseł.

Wskazali również, aby seniorzy nie zgadzali się na oferowane im tzw. atrakcyjne warunki zakupów towarów oraz usług i nie podpisywali żadnych umów w tym zakresie. Ponadto pracownik Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Żoliborz poinformował seniorów oraz pracowników Domu Seniora „Piękny Brzeg” o możliwości uczestniczenia w Webinarium pt. „Cyberoszuści atakują - jak nie dać się okraść w Internecie”.

W dalszej części spotkania omówione zostały możliwe zagrożenia, na które są narażeni seniorzy w wyniku nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego. Przypomniano seniorom zasady bezpiecznego poruszania się ciągiem pieszo-rowerowym, zwracając szczególną uwagę na poruszających się użytkowników rowerów i elektrycznych hulajnóg. Przypomniano seniorom także numery alarmowe, pod którymi mogą zgłaszać przypadki zagrażające ich bezpieczeństwu.

Seniorzy w trakcie spotkania byli bardzo aktywni i zadawali funkcjonariuszom Policji pytania dotyczące ich bezpieczeństwa, a także dzielili się własnymi spostrzeżeniami i doświadczeniami w tym zakresie. Na zakończenie spotkania seniorzy otrzymali opaski odblaskowe oraz materiały informacyjne przygotowane przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy.

Grupa kilkunastu starszych osób siedzi w pomieszczeniu przy drewnianych stołach. Za grupa stoi osoba trzymająca w ręku telefon komórkowy.
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Przy kilku starszych osobach, siedzących w pomieszczeniu przy stołach, stoi policjantka trzymająca w ręku przedmiot koloru czarnego, a obok niej stoi kobieta w bluzie koloru różowego.