null

Sprzęt dla strażaków na ich święto

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Łódz ratownicza dar m.st. Warszawy
R. Motyl. Łódz ratownicza dar m.st. Warszawy

Obchody Dnia Strażaka we Włochach zbiegły się z 20-leciem Państwowej Straży Pożarnej, a uświetniło je wręczenie funkcjonariuszom awansów i odznaczeń oraz przekazanie nowego sprzętu ufundowanego przez m.st. Warszawę.

Waszą pomoc otrzymujemy podczas każdego nieszczęśliwego zdarzenia – podkreśliła Hanna Gronkiewicz-Waltz Prezydent Warszawy gratulując strażakom awansów - Już nie tylko podczas pożaru, ale także wtedy, gdy zdarzy się katastrowa kolejowa, drogowa, podczas powodzi, zagrożenia chemicznego i wielu innych. Słowem zawsze, gdy nasze zdrowie i życie jest zagrożone pomaga strażak. Dziękuję  Wam za to!
 
Komendant miejski PSP Mariusz Wejdelek dziękując za otrzymany sprzęt zwrócił uwagę, że rola i zakres działań strażaków w ostatnich 20 latach bardzo się zmienił. Wyjazdy do pożarów to tylko cześć ich aktywności. Dziś strażak to przede wszystkim ratownik podczas wszelkiego typu wypadków poczynając od katastrofy drogowych poprzez powodzie na trzęsieniu ziemi kończąc.

Dzięki Warszawie stołeczni strażacy wzbogacili się o wysokospecjalistyczny ciężki sprzęt. Do wykorzystania podczas działań mają:
-  łódź ratowniczą stosowana do szybkich działań ratowniczych na Wiśle, wykorzystywana także  do stawiania zapór olejowych na wodzie czy szybki transport poszkodowanych;
- kontener dekontaminacyjny pozwalający na odkażenie do 100 osób w ciągu godziny;
- ciężki samochód ratownictwa medycznego wyposażony w cztery łóżka dla poszkodowanych, fotel do poboru krwi i sprzęt medyczny;
- dźwig samojezdny o udźwigu żurawia 40 ton i długości ramienia 3,2 m;
- drabinę o wysuwie 37 m z systemem awaryjnego zasilenia.

Koszt powyższego sprzętu wyniósł ponad 10 mln. zł.