Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa inspiracją dla Bukaresztu

Dyrektor E.Gawor przedstawiła zasady działania Centrum Bezpieczeństwa

Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy odwiedzili przedstawiciele służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny Bukaresztu i prefektury bukaresztańskiej. Była to już druga wizyta przedstawicieli stolicy Rumunii w Centrum Bezpieczeństwa.

Informacje przekazane przez warszawskich samorządowców podczas ubiegłorocznej wizyty komendantów policji państw europejskich, były tak interesujące, że zorganizowana została kolejna, której celem było bardziej szczegółowe poznanie przez urzędników z Rumunii,  zagadnień związanych z powstaniem i funkcjonowaniem Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy.

Sprawami związanym z zarządzaniem bezpieczeństwem w mieście oraz sytuacjami kryzysowymi zainteresowani byli Mariana Câmpurean, zastępca prefekta Bukaresztu oraz  Doru-Mihai Giugula,  szef samorządowego urzędu ds. porządku publicznego.

Goście pytali o warszawskie doświadczenie związane ze współpracą władz samorządowych z jednostkami mundurowymi szczebla krajowego. „W Bukareszcie planowana jest budowa podobnego Centrum, w którym znajdzie się miejsce dla przedstawicieli wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny na terenie miasta i całego województwa. Ponieważ Centrum ma być wspólną inicjatywą mera miasta i wojewody, a więc struktur samorządowych i państwowych, najwięcej problemów sprawiają sprawy kompetencyjne.” -  powiedział Doru-Mihai Giugula.

Interesujące dla gości były również zagadnienia dotyczące aspektów finansowych i organizacyjnych podczas budowy Centrum oraz jego bieżącej eksploatacji.

Temat przybliżyła dyrektor BBiZK Ewa Gawor,  która omówiła organizację i funkcjonowanie Zintegrowanego Stanowiska Koordynacji i Reagowania oraz zaprezentowała działanie monitoringu miejskiego, a także systemów informatycznych wspomagających pracę Centrum.

Od prawej: Doru-Mihai Giugula i Mariana Câmpurean - goście z Rumunii
Dyrektor E.Gawor przedstawiła zasady działania Centrum Bezpieczeństwa
Wspólne zdjęcie z rumuńskimi gośćmi