null

Świadomy senior to bezpieczny senior

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Świadomy senior to bezpieczny senior Fot. BBiZK
Świadomy senior to bezpieczny senior Fot. BBiZK

Oszust czy policjant? Złodziej czy hydraulik? Korzystna umowa czy naciągnie? Współczesny senior musi pozostać czujny. Pomagamy się w tym wszystkim odnaleźć, tym razem w Miejscu Aktywności Lokalnej przy Grójeckiej 109 na Ochocie.

Spotkanie odbyło się w ramach posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Samorządności Rady Dzielnicy Ochota. Uczestniczyli w nim również burmistrzowie Dzielnicy Krzysztof Kruk i Grzegorz Wysocki oraz członkowie organizacji działających na rzecz osób starszych na terenie dzielnicy. O zagrożeniach opowiadali przedstawiciele BBiZK, Policji oraz banku PKO.

W ramach akcji „Babciu…bądź ostrożna”, na przykładach przedstawionych w wyświetlonym filmie oraz najnowszych statystykach przedstawiciele Policji przypomnieli seniorom metody wyłudzania przez oszustów pieniędzy metodą „na wnuczka”, policjanta, bądź funkcjonariusza CBŚP. Powtórzono podstawową zasadę: Policja w swoich działaniach operacyjnych nigdy nie żąda pieniędzy od obywateli. Wszelkie podejrzenia wyłudzeń należy niezwłocznie zgłaszać, np. pod numer telefonu 112.

Przedstawiciel PKO opowiedział zebranym o takich sytuacjach z perspektywy pracowników banku. Są to osoby specjalnie przeszkolone i uczulone na nietypowe zachowania czy reakcje osób wypłacających pieniądze z banku. Jeżeli cokolwiek wzbudza ich wątpliwości starają się pomóc i powiadamiają organy ścigania.

Osoby starsze często padają ofiarami kradzieży. Przedstawiciel BBiZK przypomniała, że wpuszczanie osób obcych do mieszkania, dzielenie się sytuacją życiową z przypadkowo napotkanymi ludźmi, brak czujności w miejscach publicznych, noszenie dużej ilości gotówki przy sobie to najczęstsze błędy, które mogą się stać przyczyną utraty majątku.

Zebranym przedstawiono zasady postępowania w przypadku zgubienia dowodu osobistego. Kradzież należy zgłosić na Policję, jednak w przypadku zgubienia dokumentu trzeba zastrzec swoje dane osobowe np. w placówce banku, żeby uniemożliwić oszustom wyłudzenie kredytu przy ich użyciu. 

Przypomniano także zasady prawidłowego zachowania na przejściu dla pieszych. Zalecano również noszenia odblasków szczególnie teraz, gdy zmierzch zapada dużo wcześniej niż w pozostałych porach roku. Niestety często to właśnie osoby w podeszłym wieku przekraczają jezdnię w sposób nieprawidłowy, są słabo widocznie i narażają się na niebezpieczeństwo.

Dla uczestników spotkania przygotowano gadżety ufundowane przez BBiZK: zakładki do książek z instrukcją udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, ulotki o powyższych zagrożeniach  oraz kalendarze ścienne.

Świadomy senior to bezpieczny senior Fot. BBiZK
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Świadomy senior to bezpieczny senior Fot. BBiZK
Świadomy senior to bezpieczny senior Fot. BBiZK
Świadomy senior to bezpieczny senior Fot. BBiZK