null

Syreny – to tylko ćwiczenia

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Syrena alarmowa z czterema głośnikami skierowanymi w cztery strony świata.

W związku z prowadzonymi przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych ćwiczeniami pod kryptonimem Renegade/Sarex-21 w dniach 17-21 maja 2021 r. planowane jest uruchomienie syren alarmowych.

Nadany zostanie treningowy sygnał ogłoszenia alarmu dotyczący zagrożenia z powietrza, tj. sygnał akustyczny modulowany w czasie 3 minut. Odwołanie alarmu nastąpi poprzez nadanie analogicznego sygnału akustycznego ciągłego o długości 3 minut. 

Kolejna już edycja ćwiczeń SAREX, tym razem pod kryptonimem RENEGADE/SAREX-21, przeprowadzona zostanie w dniach 17 – 21 maja br. SAREX to odbywające się cyklicznie od 2015 roku ćwiczenia, mające na celu sprawdzenie gotowości Sił Zbrojnych RP i układu pozamilitarnego, jako elementów systemu bezpieczeństwa państwa, do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym. W szczególności poddane zostają sprawdzeniu elementy systemu obrony powietrznej oraz ratownictwa lotniczego i morskiego.

Organizatorem SAREX jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Ćwiczenia pozwalają strukturom wojskowym i państwowym na sprawdzenie możliwości współpracy na wypadek między innymi działań poszukiwawczo-ratowniczych (Search And Rescue – SAR).