null

Uczniowie z Mokotowa poznają zasady bezpieczeństwa

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Przedstawiciel Delegatury Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa z grupą uczniów siedzących w ławkach.
Zajęcia o bezpieczeństwie – Zima w mieście | Autor: SCB

W dniu 29 stycznia 2024 roku, w ramach akcji „Zima w mieście”, Delegatura Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa w Dzielnicy Mokotów wraz ze Szkołą Podstawową nr 157 przy ulicy Kazimierzowskiej 16 zorganizowała spotkanie na temat wdrażania bezpiecznych zasad w domu, na drodze, w szkole oraz na placu zabaw w czasie ferii zimowych.

Przedstawiciel delegatury SCB spotkał się z uczniami trzeciej klasy szkoły podstawowej, żeby porozmawiać na temat bezpiecznych zachowań podczas poruszania się po drodze, szczególnie w okresie zimowym, kiedy dzień jest krótki, szybko zapada zmrok, a widoczność jest ograniczona. Dzieci powinny zapamiętać, że:

  • nie wbiegamy nagle na ulicę zza przeszkody;
  • nie przechodzimy w miejscach niedozwolonych;
  • nie korzystamy z telefonu komórkowego podczas przechodzenia przez jezdnię;
  • nigdy nie przechodzimy przez przejście dla pieszych, kiedy na sygnalizacji jest wyświetlone czerwone światło;
  • nie przejeżdżamy rowerem przez przejście dla pieszych.

Prowadzący przypomnieli uczniom, że zgodnie z prawem o ruchu drogowym, na rowerze samodzielnie mogą poruszać się dopiero wtedy, kiedy skończą 10 lat. Dodatkowo, koniecznym warunkiem jest posiadanie karty rowerowej, która potwierdza znajomość przepisów ruchu drogowego oraz zasad bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych.

Poruszono również temat noszenia odblasków, które powinny być nieodłącznym elementem ubioru. Poprawiają one w znaczny sposób widoczność na drodze, szczególnie w okresie jesienno – zimowym, gdy warunki pogodowe ograniczają widoczność. Przekładają się tym samym na zwiększenie bezpieczeństwa.

Oprócz tego, prowadzący przypomnieli dzieciom, jakich zasad powinny przestrzegać, żeby bezpiecznie spędziły ferie zimowe, a zabawy na śniegu nie skończyły się niechcianymi zdarzeniami.

Uczniowie wiedzą już, że:

  • na sankach zjeżdżamy ze specjalnych górek saneczkarskich albo ze wzniesień, które są oddalone od dróg, chodników, drzew i zbiorników wodnych;
  • na łyżwach jeździmy tylko na sztucznym lodowisku, nie można korzystać z zamarzniętych rzek, stawów czy jezior;
  • na nartach zawsze jeździmy w kasku i pod opieką dorosłych, zawsze przestrzegamy znaków na stoku narciarskim i dostosowujemy jazdę do swoich umiejętności, uważając na innych narciarzy.

Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach. Opowiadały o swoich doświadczeniach i zadawały wiele pytań odnoszących się do omawianych zasad bezpieczeństwa. Na każde z nich otrzymały wyczerpującą odpowiedź.

Na zakończenie spotkania uczniom wręczono książeczki – kolorowanki „Pomagam, bo umiem” oraz komiksy „Kapitan Wyderka” i „Mokot z Mokotowa - Pierwszy w świecie kot policyjny”. Otrzymali także kamizelki, opaski i zawieszki odblaskowe ufundowane przez Urząd Dzielnicy Mokotów oraz Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa Urzędu m.st. Warszawy.

Uczniowie z trzeciej klasy szkoły podstawowej siedzą w ławkach i słuchają zajęć.
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Uczniowie siedzą w ławkach. Na sobie mają kamizelki odblaskowe otrzymanie podczas spotkania. Na stolikach leżą odblaski i książeczki.
W ławkach szkolnych siedzą dzieci. Przedstawiciel Delegatury Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa rozmawia z dwoma uczniami.
Na stoliku leżą książeczki kolorowanki „Pomagam, bo umiem”, komiksy „Kapitan Wyderka” i „Mokot z Mokotowa - Pierwszy w świecie kot policyjny” oraz odblaskowe kamizelki, opaski i zawieszki.