null

Uczniowie z Ukrainy bezpieczni na Woli

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dzieci ubrane w kamizelki odblaskowe pokazują otrzymane książeczki pt. Kapitan Wyderka.
Dzieci w kamizelkach prezentują otrzymane książeczki. Fot. BBiZK

Delegatura Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w dzielnicy Wola wraz z Komendą Rejonową Policji Warszawa IV rozpoczęła cykl spotkań na temat bezpieczeństwa dla uczniów klas 0-3 szkół podstawowych, z oddziałami dzieci z Ukrainy.

Pierwsze spotkanie odbyło się 12 maja br. w Szkole Podstawowej nr 221 z Oddziałami Integracyjnymi im. Barbary Bronisławy Czarnowskiej przy ul. Ogrodowej 42/44 w Warszawie.

Spotkaliśmy się z czterema klasami drugimi oraz jedną klasą uczniów pochodzenia ukraińskiego. To z myślą o uczniach z Ukrainy zorganizowaliśmy zajęcia z policjantem, które miały na celu przybliżenie zasad bezpiecznego zachowania się w drodze do szkoły oraz w czasie wolnym. Wszystkim uczniom przydało się przypomnienie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym w drodze do szkoły. Największą uwagę uczniów staraliśmy się zwrócić na następujące zasady:

 • przechodząc przez przejście dla pieszych zatrzymaj się i rozejrzyj się,
 • chcesz przejść przez jezdnię bądź ostrożny, nie patrz w telefon komórkowy,
 • nigdy nie przechodź przez jezdnię na czerwonym świetle,
 • bądź widoczny na drodze – noś odblaski,
 • w samochodzie siedź w foteliku lub na siedzisku,
 • zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa,
 • w autobusie czy tramwaju zachowuj się cicho i grzecznie, jeśli jest taka możliwość usiądź, a jeśli stoisz to koniecznie trzymaj się poręczy.

Staraliśmy się również zainteresować dzieci dbaniem o własne bezpieczeństwo także poza murami szkoły oraz przybliżyć kilka zasad do stosowania w czasie wolnym w parku, nad wodą itp.:

 • wystrzegaj się obcych zwierząt bo mogą być chore i niebezpieczne,
 • unikaj kontaktu z osobami nieznajomymi,
 • kąp się tylko na strzeżonych plażach,
 • zawsze stosuj się do uwag ratownika,
 • pamiętaj - gdy widzisz na plaży flagę koloru czerwonego nie wchodź do wody,
 • w razie zagrożenia skorzystaj z telefonu alarmowego 112.

Wizyta w szkole zakończyła się konkursem zorganizowanym przez pracownika delegatury BBiZK w dzielnicy Wola. Zabawa miała na celu sprawdzenie czy dzieci uważnie słuchały policjanta i czy wszystko zapamiętały. Dzieci bardzo chętnie odpowiadały na pytania - zagadki na temat szeroko pojętego tematu bezpieczeństwa. Za prawidłowe rozwiązanie zagadek otrzymywały nagrody. Uczniowie przypomnieli i utrwalili sobie zasady prawidłowego przechodzenia przez przejście dla pieszych, jak prawidłowo zachować się w kontakcie z obcą osobą, jak bezpiecznie spędzać wolny czas nad wodą oraz jak korzystać z numeru alarmowego 112.

Dzieci z klasy ukraińskiej były bardzo zainteresowane zajęciami. Uważnie słuchały, chętnie z nami rozmawiały i zadawały pytania. W nagrodę za aktywne uczestnictwo w spotkaniu otrzymały kamizelki odblaskowe. Wszyscy uczniowie otrzymali książeczki pt. „Kapitan Wyderka” ufundowane przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy.

W sali dzieci siedzą na podłodze i słuchają policjanta.
Dzieci siedzą na podłodze, słuchają policjanta, który trzyma w ręku książeczkę pt. Kapitan Wyderka, obok pracownik Delegatury BBiZK dzielnicy Wola pokazujący kamizelkę odblaskową.
Dzieci pozują z książeczkami pt. Kapitan Wyderka.
Chłopiec przeglądający książeczkę pt. Kapitan Wyderka. Za nim staja pozostałe dzieci.