null

Uwaga na barszcze kaukaskie!

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Barszcze kaukaskie, czyli barszcz Sosnowskiego oraz barszcz olbrzymi, należą do bardzo ekspansywnych, inwazyjnych gatunków roślin. Zawierają one niebezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt toksyczne związki, które w obecności promieniowania UVA mogą powodować choroby skóry.

Największe stężenie tych związków występuje w soku w kanałach oleistych liści i pędów. Czasem wystarczy 1,5 minuty kontaktu z sokiem barszczu i 2 minuty nasłonecznienia w ciągu pierwszych 2 dób od tego momentu, by pojawiły się na skórze oparzenia I stopnia. Objawy oparzeń pojawiają się do 24-48 h od nasłonecznienia miejsca zetknięcia soku ze skórą. Rany i owrzodzenia po kontakcie z barszczem długo się goją. Znamiona i blizny po poparzeniach mogą utrzymywać się latami.

Według danych z dnia 31.12.2015 r., zamieszczonych na stronie www.barszcz.edu.pl, w Warszawie potwierdzono następujące stanowiska występowania barszczy kaukaskich: al. Krakowska, ul. Karczunkowska, Łazienki Królewskie, ul. Arbuzowa, ul. Sokola, ul. Szybka, ul. Żołnierska. W dniu 6 maja br. zlokalizowano nowe stanowisko przy ul. Gawota.

Aby uzyskać więcej informacji nt. barszczy kaukaskich polecamy następujące strony www.:

Załączniki: