null

Uwaga na oszustów – z wizytą w Klubie Seniora

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Z wizytą w Klubie Seniora
Z wizytą w Klubie Seniora

W dniu 14 stycznia br. w ramach działań prewencyjnych przeciwko oszustom działającym metodą na tzw. wnuczka, w Klubie Seniora przy ul. Paca 42 na terenie dzielnicy Praga-Południe odbyło się spotkanie z policjantką z Komendy Rejonowej Policji Warszawa VII oraz przedstawicielem delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

W ostatnim czasie policjanci spotykają się z przypadkami oszustw, gdzie sprawcy wyłudzają pieniądze metodą na tzw. „wnuczka i policjanta”. Wielu sprawców tego typu oszustw jest zatrzymywanych, również dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane i zgłaszają ten fakt na Policję. Niestety wciąż pojawiają się osoby, które stają się ofiarami tego typu oszustw – odbierają telefon od rzekomego „policjanta” z prośbą o pomoc w zatrzymaniu oszustów i przekazują często oszczędności całego życia.

W trakcie spotkania radziliśmy co zrobić, aby nie paść ofiarą oszustów i jak należy postępować w takich sytuacjach. Uczestnicy poznali sposoby oraz metody, jakie stosują przestępcy, aby oszukać bądź okraść osoby samotne i starsze. Tłumaczyliśmy również na co zwrócić uwagę podczas zakupów, pobytu w szpitalu, czy podróżując środkami komunikacji miejskiej.

Wymiana informacji i żywa dyskusja pokazała, że tego typu spotkania są nadal potrzebne, bo skala problemu jest ogromna. Aby uniknąć zagrożenia wystarczą zwykłe środki ostrożności, a na takich właśnie spotkaniach staramy się o nich przypominać.

Pamiętajmy – podawanie się za krewnych, funkcjonariuszy Policji, czy pracowników różnych instytucji oraz firm usługowych to najczęściej stosowana metoda przez oszustów, których ofiarami padają z reguły osoby starsze lub samotnie mieszkające.

Zobacz galerię (3 zdjęć)