null

Używając petard i fajerwerków bądź rozsądny!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Używając petard i fajerwerków bądź rozsądny! Fot. R. Motyl
Używając petard i fajerwerków bądź rozsądny! Fot. R. Motyl

Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego przypomina o zasadach bezpieczeństwa podczas korzystania z materiałów pirotechnicznych.

Już wkrótce Sylwester. To czas, gdy niebo rozbłyśnie światłem fajerwerków. Warto pamiętać jednak, że ich odpalane w miejscach publicznych, czy na posesjach prywatnych, może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Środki pirotechniczne mogą być sprzedawane tylko osobom pełnoletnim. Petardy i fajerwerki należy kupować tylko w sklepach posiadających odpowiednie zezwolenia.

Petardy i fajerwerki są materiałami wybuchowymi bardzo łatwopalnymi. Należy obchodzić się z nimi z najwyższą ostrożnością, zgodnie z instrukcją użytkowania. Apelujemy o rozważny zakup i rozsądne użytkowanie.

Do najczęstszych obrażeń spowodowanych prze fajerwerki należą rany dłoni, w tym palców oraz rany twarzy, oczu i uszu. Wiele z nich ma charakter nieodwracalny.

Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa użytkowania materiałów wybuchowych.

Nie wolno odpalać fajerwerków w miejscach publicznych oraz innych, w których ich użycie może być niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi - niezachowanie środków ostrożności i stworzenie zagrożenia dla innych jest wykroczeniem zagrożonym karą aresztu, grzywną, naganą i przepadkiem środków pirotechnicznych.

Nie wolno używać materiałów pirotechnicznych w pomieszczeniach zamkniętych, a także na tarasach i balkonach - nie wolno ich także odpalać z okien budynków.

Nie należy używać materiałów pirotechnicznych pod wpływem alkoholu i innych substancji odurzających.

Fajerwerków oraz petard nie można odpalać z dłoni.

Przed odpaleniem należy zapoznać się z instrukcją obsługi - producent ma obowiązek umieścić ją na opakowaniu, koniecznie w języku polskim.