null

W oku kamery miejskiego monitoringu

Drukuj otwiera się w nowej karcie
W oku kamery miejskiego monitoringu. Fot. BBiZK
W oku kamery miejskiego monitoringu. Fot. BBiZK

Operatorzy z Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu, przez całą dobę czuwają, aby mieszkańcy Warszawy mogli być bezpieczni. Czasami są w stanie zapobiec niebezpiecznemu zdarzeniu, kiedy indziej reagują, gdy coś już się wydarzy. Zawsze jednak są gotowi służyć pomocą.

Tak też było w pierwszej połowie marca, gdy operator monitoringu miejskiego zauważył w okolicy okradzionego wcześniej kiosku Ruchu, trzy ubrane na ciemno osoby. Sprawcy wyłamali rolety antywłamaniowe, by przez okno zabierać towar, który następnie wkładali do toreb i plecaków. W innym przypadku, w kamerze monitoringu udało się również zauważyć kradzież telefonu komórkowego kobiecie siedzącej na przystanku autobusowym. Zarejestrowano również kradzież trzech rowerów Veturilo.

Czasami operator obserwuje na pozór nietypowe zdarzenia, jak przy ul. Bakalarskiej, gdzie zauważył siedzącego w samochodzie młodego mężczyznę, który kilka dni wcześniej zatankował paliwo na stacji benzynowej bez uiszczenia zapłaty. W momencie zatrzymania posiadał przy sobie skradzione wcześniej dwa kanistry z paliwem oraz kilka kompletów tablic rejestracyjnych. Do równie nietypowego zdarzenia doszło na rogu ulic Wawelskiej i Grójeckiej, gdzie operator monitoringu miejskiego wypatrzył trzech mężczyzn i kobietę, którzy ukradli plastikową skrzynkę z owocami z zaplecza sklepu spożywczego.

Podczas wykonywania swojej pracy operatorzy miejskiego systemu monitoringu często współpracują z Policją w zakresie bójek i pobić. Takie zdarzenie miało miejsce przy Alei Krakowskiej, gdzie doszło do bójki pomiędzy dwoma z czterech mężczyzn stojących przed sklepem spożywczym. Innym razem, zauważono mężczyznę zaatakowanego przez trzech nieznajomych. Do zdarzenia doszło na jezdni, stwarzając zagrożenie nie tylko dla uczestników zdarzenia, ale również dla pojazdów poruszających się po ulicy. Pokrzywdzony uciekł, lecz sprawcy zabrali mu dwie torby i zbiegli z miejsca zdarzenia. We wszystkich przypadkach, interwencję podjęła właściwa miejscowo jednostka Policji.