null

W oku kamery miejskiego monitoringu

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zakład Obsługi Systemu Monitoringu
W oku kamery miejskiego monitoringu. Fot. BBiZK

<p>Operatorzy z Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu, przez całą dobę czuwają, aby mieszkańcy Warszawy mogli być bezpieczni. Czasami są w stanie zapobiec niebezpiecznemu zdarzeniu, kiedy indziej reagują, gdy coś już się wydarzy. Zawsze jednak są gotowi służyć pomocą.</p>

Operatorzy z Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu, przez całą dobę czuwają, aby mieszkańcy Warszawy mogli być bezpieczni. Czasami są w stanie zapobiec niebezpiecznemu zdarzeniu, kiedy indziej reagują, gdy coś już się wydarzy. Zawsze jednak są gotowi służyć pomocą.

Osoby zażywające narkotyki nie zdają sobie sprawy, że ich zachowania są bardzo często rejestrowane przez kamery monitoringu miejskiego. Do takich zdarzeń doszło m.in. przy ul. Wał Miedzeszyński oraz przy Alei Waszyngtona. Sprawy zostały zgłoszone do oficera dyżurnego Policji.

Na ul. Parkingowej operator monitoringu miejskiego zauważył bójkę kobiet i mężczyzn. Zdarzenie zostało zgłoszone do oficera dyżurnego Komendy Rejonowej Policji Warszawa I. Jeden z uczestników bójki został zatrzymany przez patrol.

Operatorzy z ZOSM bardzo często obserwują w przestrzeni miejskiej dewastacje mienia. W nocy przy ul. Chruściela operator zauważył, jak młodzi ludzie zabierają drzewka z donic sprzed restauracji i wyrzucają je na chodnik. O zdarzeniu został powiadomiony oficer dyżurny Komisariatu Policji Warszawa Rembertów.

Do dewastacji mienia doszło również w nocy przy ul. Wrocławskiej na przystanku autobusowym, gdzie operator zauważył dwóch mężczyzn, którzy rysowali markerami graffiti po wiacie przystankowej, a następnie robili zdjęcia swoim „dziełom”. Mężczyźni oddalili się ul. Widawską. O danej sytuacji został powiadomiony oficer dyżurny Policji, który na miejsce zdarzenia wysłał patrol. Osoby zostały zatrzymane i przewiezione na komisariat. Jak się potem okazało, były to osoby nieletnie.

Kradzieże to kolejny czyn zabroniony, na który zwracają uwagę operatorzy monitoringu miejskiego. Przy ul. Zamoyskiego zauważono dwóch młodych mężczyzn leżących na chodniku pod wiatą przystankową. Do jednego z nich podszedł młody mężczyzna, który podniósł telefon komórkowy, schował go do kieszeni i oddalił się w kierunku Ronda Wiatraczna. Zgłoszenie zostało przekazane do oficera dyżurnego Komendy Rejonowej Policji Warszawa VII.

Przy ul. Nowy Świat operator z ZOSM zauważył starszego mężczyznę, który okradł innego mężczyznę. Sprawca kradzieży oddalił się ul. Nowy Świat, gdzie został zatrzymany przez nieumundurowany patrol Policji. Zatrzymany został również drugi mężczyzna - w trakcie prowadzonych czynności policjanci znaleźli przy nim narkotyki. Poszkodowany rozpoznał skradzione przedmioty, które znaleziono przy sprawcy.

Do niecodziennego zdarzenia doszło w nocy przy ul. Chrobrego, gdzie operator monitoringu miejskiego zauważył trzech młodych mężczyzn, stających przy kiosku Ruchu. Jeden z nich sięgnął zza paska przedmiot przypominający pistolet i wycelował z niego do kolegów. O zdarzeniu został powiadomiony oficer dyżurny Policji.

To tylko kilka wybranych przykładów interwencji. Każdego dnia pracownicy Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu zgłaszają dziesiątki różnego rodzaju zdarzeń. Wszystko po to, aby w mieście było bezpiecznie, nawet gdy w pobliżu nie ma funkcjonariuszy Policji, czy Straży Miejskiej m.st. Warszawy.