null

W oku kamery miejskiego monitoringu

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Operatorzy z Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu, przez całą dobę czuwają, aby mieszkańcy Warszawy mogli być bezpieczni. Czasami są w stanie zapobiec niebezpiecznemu zdarzeniu, kiedy indziej reagują, gdy coś już się wydarzy. Zawsze jednak są gotowi służyć pomocą.

Jednej z wrześniowych nocy na przystanku autobusowym operator monitoringu miejskiego zauważył dwie młode dziewczyny, które podeszły i zaczęły szarpać siedzącą osobę. Wyrwały jej torebkę, a następnie przejrzały zawartość. O powyższym zdarzeniu operator poinformował oficera dyżurnego Komendy Rejonowej Policji Warszawa VI, który zadysponował patrol Policji.

Na przystanku tramwajowym operator monitoringu miejskiego zauważył śpiącą osobę, do której podjechał na rowerze młody chłopak i zabrał saszetkę. Po kilku minutach obok śpiącej osoby usiedli dwaj mężczyźni, którzy przejrzeli jego plecak, wyjęli kilka rzeczy i schowali do swoich kieszeni. O zdarzeniu poinformowany został oficer dyżurny Komendy Rejonowej Policji Warszawa VI.

W godzinach wieczornych przy ul. Saskiej operator monitoringu miejskiego zauważył mężczyznę spożywającego alkohol, który następnie odjechał rowerem miejskim (jechał zygzakiem, zataczał się, z trudem utrzymywał równowagę na rowerze). Po konsultacji z operatorem Veturillo okazało się, że rower został skradziony. Informacja została przekazana oficerowi dyżurnemu Komendy Rejonowej Policji Warszawa VII.

W nocy na ulicy Nowy Świat operator monitoringu miejskiego zauważył bójkę grupy mężczyzn. O zdarzeniu został powiadomiony oficer dyżurny. Po chwili na miejsce przyjechało kilka radiowozów Policji. Główny podejrzany, który zainicjował bójkę, wskoczył i przebiegł kilkukrotnie po samochodzie. Mężczyzna został natychmiast zatrzymany.

W nocy na ul. Belgradzkiej operator monitoringu miejskiego zauważył grupę osób spożywających alkohol. Jeden mężczyzn z grupy zaczepił przechodzącą osobę i zaczął ją bić. O zdarzeniu został poinformowany oficer dyżurny Policji. Przybyły na miejsce zdarzenia patrol zatrzymał sprawcę pobicia.

Częstym zjawiskiem obserwowanym przez operatorów są akty wandalizmu. W nocy na ul. Architektów operator monitoringu miejskiego zauważył grupę pięciu osób przewracających duży pojemnik na śmieci. Natomiast przy ul. Grójeckiej operator zauważył osobę malującą graffiti na metalowej skrzynce znajdującej się przy budynku. Również przy ul. Grójeckiej, operator monitoringu miejskiego zauważył kobietę zrywającą główki kwiatów z rabaty, które chowała do swojej torebki. O wszystkich zdarzeniach został powiadomiony oficer dyżurny Policji.

To tylko kilka wybranych przykładów interwencji. Każdego dnia pracownicy Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu zgłaszają dziesiątki różnego rodzaju zdarzeń. Wszystko po to, aby w mieście było bezpiecznie, nawet gdy w pobliżu nie ma funkcjonariuszy Policji, czy Straży Miejskiej m.st. Warszawy.