null

W oku kamery miejskiego monitoringu

Drukuj otwiera się w nowej karcie
W oku kamery miejskiego monitoringu. Fot. BBiZK
W oku kamery miejskiego monitoringu. Fot. BBiZK

Operatorzy z Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu, przez całą dobę czuwają, aby mieszkańcy Warszawy mogli być bezpieczni. Czasami są w stanie zapobiec niebezpiecznemu zdarzeniu, kiedy indziej reagują, gdy coś już się wydarzy. Zawsze jednak są gotowi służyć pomocą.

Przy ul. Nowy Świat operator monitoringu miejskiego zwrócił uwagę na pijanego mężczyznę, który zatrzymał pojazd komunikacji miejskiej, nie pozwalając na dalszą jazdę. Natomiast przy Alei Krakowskiej operator zauważył dwie kobiety i pięciu mężczyzn, którzy spożywali alkohol. Po pewnym czasie jeden z mężczyzn wsiadł na rower i odjechał w kierunku Raszyna. Na wysokości ul. Mineralnej rowerzysta przewrócił się, by po chwili wstać i kontynuować jazdę. W innym zdarzeniu, przy sklepie spożywczym na ul. Wałbrzyskiej, brała udział grupa sześciu osób spożywających alkohol. Jedna z osób – mężczyzna – wsiadł do zaparkowanego po przeciwnej stronie jezdni pojazdu marki BMW i podjechał chodnikiem do pozostałych osób. Badanie na zawartość alkoholu wykonane przez wysłany na miejsce patrol Policji wykazało stężenie 1,2 promila.

Operatorzy monitoringu miejskiego są również pierwszym źródłem informacji dla służb o aktach wandalizmu na terenie miasta. W zdarzeniu zauważonym przy ul. Targowej udział brali trzej mężczyźni i kobieta. Jeden z mężczyzn wyrywał kwiaty z kwietnika miejskiego. Następnie przy ul. Ząbkowskiej usiłował przewrócić rzeźbę „Aniołka” i uszkodził ogrodzenie ogródków piwnych.  Na skrzyżowaniu przekręcił znaki drogowe oraz wyrzucił metalowy wkład z kosza na śmieci. Drugie zdarzenie o znamionach wandalizmu miało miejsce przy ul. Skarbka z Gór, gdzie operator monitoringu miejskiego zwrócił uwagę na czterech młodych mężczyzn, którzy wyłamali szlaban przy „Parku Magiczna” i uszkodzili dwa samochody zaparkowane w zatoczce. Następnie usiłowali otworzyć drzwi wejściowe do sklepu spożywczego, przewrócili pojemnik PCK oraz ukradli tablice z posesji. Sprawcy zostali zatrzymani przez Policję.

Operatorzy muszą się również mierzyć z obserwacją zdarzeń o niecodziennym charakterze, na które reakcja wymaga zarówno opanowania, wiedzy i dużego doświadczenia. W zdarzeniu przy Alejach Jerozolimskich naprzeciwko Dworca Centralnego na przystanku autobusowym zauważono młodą, bosą kobietę ubraną w samą bieliznę. Dyskutowała ona nerwowo z kierowcą taksówki, by następnie zacząć przed nim uciekać. W drugim zdarzeniu, pod wiatą tramwajową przystanku „Dywizjonu 303”, operator zauważył dziwnie zachowującą się kobietę. Po poinformowaniu odpowiednich służb na miejscu zjawił się patrol Policji, który stwierdził, iż kobieta nie posiada przy sobie dokumentów, przez co nie można ustalić jej tożsamości. Dodatkowo ustalono, że kobieta jest głuchoniema oraz jest zarejestrowana w systemie policyjnym, jako osoba zaginiona.

We wszystkich opisanych zdarzeniach, obserwacje operatorów monitoringu miejskiego oraz szybka komunikacja z oficerami dyżurnymi Policji i Straży Miejskiej m.st Warszawy pozwoliła na sprawną reakcję na zaistniałe wykroczenia i zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego.