null

W oku kamery miejskiego monitoringu

Drukuj otwiera się w nowej karcie
W oku kamery miejskiego monitoringu. Fot. BBiZK
W oku kamery miejskiego monitoringu. Fot. BBiZK

Operatorzy z Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu, przez całą dobę czuwają, aby mieszkańcy Warszawy mogli być bezpieczni. Czasami są w stanie zapobiec niebezpiecznemu zdarzeniu, kiedy indziej reagują, gdy coś już się wydarzy. Zawsze jednak są gotowi służyć pomocą.

Jednej z lipcowych nocy przy ul. Belgradzkiej operator monitoringu miejskiego zauważył dwóch młodych mężczyzn, którzy ukradli rower ze stacji Veturillo i oddalili się Pasażem Natolińskim w kierunku ul. Braci. O kradzieży został poinformowany oficer dyżurny Policji, który skierował w to miejsce patrol.

Przy Placu Szembeka operator monitoringu zaobserwował kobietę siedzącą w samochodzie pod sklepem z alkoholami. Do samochodu podszedł mężczyzna, który przekazał kobiecie pieniądze, a ta wyjęła srebrną aluminiową folię, podzieliła na porcje substancję, zawinęła w dwa sreberka i przekazała mężczyźnie, który szybko się oddalił. O zaistniałej sytuacji został powiadomiony oficer dyżurny Policji.

Nad ranem przy ul. Nowy Światy operator monitoringu miejskiego zauważył kobietę, która kostką brukową wybija szybę. Niezwłocznie został powiadomiony oficer dyżurny Policji. Kobieta została zatrzymana przez patrol.

W wiacie przystanku autobusowego przy ul. Belgradzkiej operator zaobserwował leżącego mężczyznę, do którego podszedł mężczyzna i wyjął leżącemu portfel z kieszeni spodni. Przejrzał zawartość portfela, wyciągnął pieniądze i schował z powrotem do kieszeni śpiącego. O zaistniałej sytuacji został powiadomiony oficer dyżurny Policji. Interweniował patrol Policji, który podjął czynności wobec osoby leżącej, jak i sprawcy kradzieży.

Przy Rondzie Wiatraczna operator monitoringu miejskiego zauważył dwóch mężczyzn z metalowym wózkiem sklepowym przy zdemontowanych szynach remontowanego torowiska. Mężczyźni pakowali na wózek pocięte odcinki szyn. O zaistniałej sytuacji został powiadomiony oficer dyżurny Komendy Rejonowej Policji Warszawa VII. Mężczyźni zostali zatrzymani na gorącym uczynku.

Przy ul. Grójeckiej operator monitoringu miejskiego zauważył kobietę, która szarpała mężczyznę, a następnie zaczęła go bić po głowie, w wyniku czego zaczął krwawić. Został powiadomiony oficer dyżurny Komendy Rejonowej Policji Warszawa III.

W nocy na Placu Szembeka przed sklepem z alkoholem operator monitoringu zaobserwował grupę kilku osób spożywających alkohol, którzy byli agresywni, szarpali się i przepychali oraz zakłócali porządek. Jeden z mężczyzn rzucił szklaną butelką w kierunku przejeżdżających samochodów. Interwencja przekazana została oficerowi dyżurnemu Komendy Rejonowej Policji Warszawa VII, który na miejsce wysłał patrol policji.

To tylko kilka wybranych przykładów interwencji. Każdego dnia pracownicy Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu zgłaszają dziesiątki różnego rodzaju zdarzeń. Wszystko po to, aby w mieście było bezpiecznie, nawet gdy w pobliżu nie ma funkcjonariuszy Policji, czy Straży Miejskiej m.st. Warszawy.