null

W oku kamery miejskiego monitoringu

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Operatorzy z Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu, przez całą dobę czuwają, aby mieszkańcy Warszawy mogli być bezpieczni. Czasami są w stanie zapobiec niebezpiecznemu zdarzeniu, kiedy indziej reagują, gdy coś już się wydarzy. Zawsze jednak są gotowi służyć pomocą.

Słoneczna pogoda oraz wzrost temperatur powoduje większą liczbę incydentów związanych z nadużywaniem alkoholu. Tak było m.in. przy ul. Światowida, gdy operator monitoringu miejskiego zauważył pijanego mężczyznę poruszającego się na rowerze, stwarzającego niebezpieczeństwo w ruchu drogowym, zataczającego się i przewracającego na jezdnię i torowisko. Przy stacji rowerowej na ul. Stalowej operator zwrócił uwagę na czterech chłopców w wieku 15-16 lat, którzy ukradli rowery, a następnie odjechali ul. Inżynierską w stronę ul. Wileńskiej. Natomiast przy budynku „Och Teatr” operator monitoringu zauważył młodego człowieka, który szarpał słup z rozkładami jazdy, próbując go przewrócić. Wszystkie zgłoszenia zostały przekazane do oficera dyżurnego Policji.

Zaobserwowany również został wzrost liczby  bójek, szczególnie w godzinach nocnych, na często uczęszczanym deptaku miejskim – ulicach Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat. Pracownicy miejskiego monitoringu każdorazowo powiadamiali pełniącego służbę oficera dyżurnego Policji.

Operatorzy, z dużą częstotliwością, są także pierwszymi świadkami dewastacji mienia i  przestrzeni publicznej, jak przy ul. Keniga, gdy mężczyzna mazał sprayem po ścianie garażu lub przy ul. Białostockiej, gdzie malowano graffiti na ścianie budynku i niszczono elewacje kolejnej posesji. Sprawca następnie przechodząc przez przejście dla pieszych, pomalował słup z sygnalizacją świetlną. W przypadku kolejnego zdarzenia, które miało miejsce przy ul. Światowida, operator monitoringu miejskiego zauważył, jak mężczyzna zdewastował zabezpieczenia na skrzynce elektrycznej i przez dłuższy czas wykonywał przy niej jakieś czynności. Mężczyzna został zatrzymany po interwencji Policji, natomiast instalacja wymagała naprawy ze strony pogotowia elektrycznego oraz nadzoru ruchu Miejskich Zakładów Autobusowych.

Monitoring miejski odgrywa dużą rolę w wykrywaniu kradzieży na miasta. Na Placu Szembeka w godzinach przedpołudniowych do osoby śpiącej podeszli kobieta i mężczyzna, którzy w sposób nieskrępowany wyjęli z wózka na zakupy różne przedmioty, żywność i napoje – chowając je jednocześnie do swojej torby.

Często dochodzi również do nietypowych sytuacji, jak przy Rondzie de Gaulle’a, gdy operator monitoringu miejskiego zauważył mężczyznę, który wyjmował cebulki z klombu i  pakował do swojej torby. Natomiast przy ulicy Globusowej zaobserwował kobietę, która jeździła rowerem pomiędzy zaparkowanymi samochodami i zaglądała do środka. Następnie po  podważeniu szyby jednego z pojazdów, otworzyła drzwi samochodu i przeszukała auto w  celu kradzieży ciemnego przedmiotu, przypominającego portfel.

To tylko kilka wybranych przykładów interwencji. Operatorzy z Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu każdego dnia zgłaszają dziesiątki podobnych incydentów do  odpowiednich instytucji. Wszystko po to, aby w mieście było bezpiecznie.