null

W oku kamery miejskiego monitoringu

Drukuj otwiera się w nowej karcie
W oku kamery miejskiego monitoringu. Fot. BBiZK
W oku kamery miejskiego monitoringu. Fot. BBiZK

Operatorzy z Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu, przez całą dobę czuwają, aby mieszkańcy Warszawy mogli być bezpieczni. Czasami są w stanie zapobiec niebezpiecznemu zdarzeniu, kiedy indziej reagują, gdy coś już się wydarzy. Zawsze jednak są gotowi służyć pomocą.

Do niecodziennego zdarzenia doszło w pasie drogowym między ul. Patriotów i ul. Żegańską przy stacji kolejowej PKP Międzylesie, gdzie operator monitoringu miejskiego zauważył nieosiodłanego konia. Zaopiekowała się nim przechodząca obok stacji kobieta. Koń nerwowo reagował na pociągi. W międzyczasie Policja ustaliła właściciela, który przyjechał i odebrał zagubione zwierzę.

Przy skrzyżowaniu ul. Inżynierskiej z ul. Ratuszową operator monitoringu miejskiego był świadkiem wypadku z udziałem samochodu osobowego i motocyklisty. Motocyklista jadący od strony ul. Szanajcy w stronę ul. Stalowej wymusił pierwszeństwo przejazdu, wjeżdżając na skrzyżowanie na czerwonym świetle i z dużą siłą uderzył w samochód jadący prawidłowo ul. Ratuszową. Niezwłocznie został powiadomiony oficer dyżurny Policji, który wysłał tam patrol. Kierujący motocyklem został zabrany do szpitala.

W godzinach nocnych w okolicy Galerii Handlowej Ferio (przy ul. Szpotańskiego) operator zauważył młodego mężczyznę, który kierował się do przejścia przez tory w niedozwolonym miejscu. Jednakże, przybliżając kamerę, operator zauważył, że na torach leży mężczyzna. Niezwłocznie został powiadomiony oficer dyżurny Komisariatu Policji Wawer. Na miejsce przybył patrol Policji, który wezwał pogotowie ratunkowe. Osoba leżąca został zabrana do szpitala.

Częstym zjawiskiem obserwowanym przez operatorów są pobicia, często na tle rabunkowym. Do podobnego zdarzenia doszło przy Alei Krakowskiej, gdzie pracownik ZOSM-u zauważył kobietę w towarzystwie dwóch mężczyzn, którzy szarpali, popychali i próbowali wyrwać walizkę starszemu mężczyźnie. Po chwili kobieta przewróciła i zaczęła bić go po głowie. Gdy mężczyzna leżał na chodniku kobieta przeszukała mu kieszenie i walizkę. O zdarzeniu został powiadomiony oficer dyżurny Komisariatu Policji Włochy.

W wielu przypadkach osoby, które zostają okradzione, są też pod wpływem alkoholu. Przy ul. Targowej, operator monitoringu miejskiego zaobserwował siedzącego na ławce pijanego mężczyznę. Po kilku minutach podszedł inny mężczyzna, który zabrał nietrzeźwemu torbę z zakupami i wsiadł do autobusu 509. Operator powiadomił Komendę Rejonowa Policji Warszawa VII.

Innego dnia na tej samej ulicy operator monitoringu miejskiego zauważył leżących na chodniku dwóch mężczyzn. Po chwili do mężczyzn podszedł inny mężczyzna. Wyciągnął z ręki leżącego mężczyzny telefon komórkowy, schwał go do kieszeni i odszedł, w kierunku ul. Lubelskiej. O zdarzeniu został poinformowany operator Komendy Rejonowej Policji Warszawa VII.

To tylko kilka wybranych przykładów interwencji, które każdego dnia są zgłaszane dzięki czujności pracowników Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu. Wszystko po to, aby w mieście był porządek, a mieszkańcy czuli się bezpiecznie.