null

W oku kamery miejskiego monitoringu

Drukuj otwiera się w nowej karcie
W oku kamery miejskiego monitoringu. Fot. BBiZK
W oku kamery miejskiego monitoringu. Fot. BBiZK

Operatorzy z Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu, przez całą dobę czuwają, aby mieszkańcy Warszawy mogli być bezpieczni. Czasami są w stanie zapobiec niebezpiecznemu zdarzeniu, kiedy indziej reagują, gdy coś już się wydarzy. Zawsze jednak są gotowi służyć pomocą.

Operatorzy monitoringu miejskiego są dokładnymi obserwatorami przestrzeni miejskiej.

Powtarzającymi się przestępstwami są bójki i pobicia, w których uczestniczą niejednokrotnie osoby nietrzeźwe. Do takiego zdarzenia doszło w Pasażu Natolińskim, gdzie operator zauważył grupę osób spożywających alkohol. W pewnej chwili dwaj mężczyźni zaatakowali kolegę z grupy. Bili go, przewracali i kopali. O sytuacji został poinformowany oficer dyżurny Policji. Podobna sytuacja miała miejsce przy Rondzie Waszyngtona, gdzie grupa pięciu osób spożywała alkohol. Po chwili pomiędzy dwoma mężczyznami doszło do bójki. Operator monitoringu miejskiego powiadomił oficera Komendy Rejonowej Policji II, który na miejsce wysłał załogę Policji. Dodatkowo interweniował również patrol Straży Miejskiej m.st. Warszawy, który wezwał karetkę Pogotowia Ratunkowego. Operator monitoringu miejskiego był również świadkiem zdarzenia, jak pijany mężczyzna kopał w szybę cukierni, znajdującej się przy ulicy Grójeckiej. Miedzy mężczyzną, a sprzedawcą cukierni wywiązała się bójka. Sprawa została zgłoszona do oficera dyżurnego Policji.

Często obserwowanym problemem są kradzieże rozbójnicze. Taki incydent miał miejsce przy ulicy Belgradzkiej, gdzie operator monitoringu miejskiego zauważył, jak do siedzącego na ławce mężczyzny podchodzi drugi mężczyzna i zaczyna go bić. Gdy poszkodowany upadł na chodnik, sprawca przeszukał mu kieszenie w spodniach, z których wyjął pieniądze, a następnie oddalił się z miejsca zdarzenia. O zdarzeniu został poinformowany oficer dyżurny Komisariatu Policji Warszawa Ursynów. Skierowana na miejsce załoga Policji wezwała karetkę Pogotowia Ratunkowego i zatrzymała sprawcę zdarzenia.

W obecnej sytuacji epidemicznej operatorzy monitoringu zwracają szczególną uwagę na noszenie maseczek przez mieszkańców w przestrzeni publicznej. Osoby, które nie noszą maseczek, to głównie bezdomni oraz osoby spożywające alkohol. Takie zachowanie operator monitoringu miejskiego zauważył przy Alei Krakowskiej, gdzie mężczyźni nie posiadali maseczek ochronnych. O zaistniałej sytuacji został powiadomiony oficer dyżurny Komisariatu Policji Warszawa Włochy. Do podobnego zdarzenia doszło przy Pasażu Zagłoby, gdzie operator monitoringu miejskiego spostrzegł dwie młode kobiety siedzące na ławce, spożywające alkohol i nie posiadające maseczek ochronnych. O powyższym fakcie został powiadomiony oficer dyżurny Komisariatu Policji Warszawa Ursus.

Operatorzy monitoringu miejskiego są też w stanie wychwycić podejrzane zachowania wskazujące na zamiar dokonania czynu niedozwolonego. Tak też było przy skrzyżowaniu Alei Reymonta i Broniewskiego, gdzie w zdarzeniu wzięło udział trzech mężczyzn. Jeden z nich stał na czatach, drugi mężczyzna przeszedł przez ogrodzenie, trzeci czekał z torbą. Zdarzenie zostało natychmiast przekazane do oficera dyżurnego.

Dewastacje mienia i malowanie graffiti to również częste zdarzenia, które notują operatorzy monitoringu miejskiego. Do takiego doszło też na pętli autobusowej przy Dickensa, gdzie osoba malowała graffiti na tablicy informacyjnej, znakach drogowych, elewacji budynku, po słupie reklamowym. O sytuacji został powiadomiony dyżurny Komendy Rejonowej Policji III.

Do niecodziennego zdarzenia doszło na placu zabaw przy ulicy Baśniowej, gdzie operator monitoringu miejskiego zauważył dwóch chłopców w wieku około 7 lat. Chłopcy byli bardzo zainteresowani tym, co jest za ogrodzeniem placu. Dzieci zbliżyły się do płotu i oglądały remontowane miejsce. W tym momencie przewróciła się część ogrodzenia. Operator poprosił Straż Miejską m.st. Warszawy o interwencję i sprawdzenie, czy całe ogrodzenie nie zagraża bezpieczeństwu osób postronnych.

To tylko kilka wybranych przykładów interwencji, które każdego dnia są zgłaszane dzięki czujności pracowników Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu. Wszystko po to, aby w mieście był porządek, a mieszkańcy czuli się bezpiecznie.