null

W oku kamery miejskiego monitoringu

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Operator monitoringu miejskiego siedzi za biurkiem, a na ścianie przed nim wiszą monitory, na których widać obraz z kamer monitoringu miejskiego.
W oku kamery miejskiego monitoringu. Fot. BBiZK

Operatorzy z Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu, przez całą dobę czuwają, aby mieszkańcy Warszawy mogli być bezpieczni. Czasami są w stanie zapobiec niebezpiecznemu zdarzeniu, kiedy indziej reagują, gdy coś już się wydarzy. Zawsze jednak są gotowi służyć pomocą.

W Warszawie bardzo często dochodzi do dewastacji. W godzinach popołudniowych grupa nieletnich zaczęła niszczyć wyświetlacz słupka stacji Veturilo. Operator monitoringu miejskiego natychmiast powiadomił oficera dyżurnego Komendy Rejonowej Policji Warszawa III.

W nocy przy innej stacji Veturilo znajdującej się przy ul. Targowej 72, operator z Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu zaobserwował trzech mężczyzn, jeden z nich próbował wyrwać ze stojaka rowery miejskie. Szarpali, kopali i przewracali kolejne jednoślady. O zdarzeniu powiadomiono oficera dyżurnego Komendy Rejonowej Policji Warszawa VI. Na miejscu został zadysponowany patrol Policji.

Kolejnym celem chuliganów są często przystanki autobusowe to. W nocy operator monitoringu miejskiego zauważył, jak dwóch młodych mężczyzn pisze markerem po szybie przystanku „Pożaryskiego 02”. O zdarzeniu niezwłocznie został powiadomiony oficer dyżurny Komisariat Policji Warszawa Wawer.

Nad ranem operator zauważył mężczyznę wchodzącego na dach przystanku autobusowego przy ul. Fieldorfa. Mężczyzna chodził po dachu, po chwili zeskoczył i próbował wyrwać tablicę z rozkładem jazdy. Kiedy oddalił się z przystanku, przechodząc obok stacji Veturilo, kopnął stojący tam rower. O incydencie został poinformowany oficer dyżurny Policji.

Podobne zdarzenie miało miejsce przy pętli Szczęśliwice. W nocy operator monitoringu miejskiego zaobserwował, jak grupa młodych ludzi skacze po dachu budynku. Także ten incydent został zgłoszony oficerowi dyżurnemu Policji.

Dewastowane są także sygnalizatory świetlne lub znaki drogowe. Nad ranem operator z Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu zaobserwował trzech mężczyzn idących ul. Kopińską. Jeden z nich uderzył w światło sygnalizatora przy przejściu dla pieszych. Drugi kopnął w skrzynkę z bezpiecznikami elektrycznymi przy ulicy Kopińskiej. Zdarzenie zostało zgłoszone oficerowi dyżurnemu Komendy Rejonowej Policji Warszawa III.

Nad ranem operator monitoringu miejskiego zauważył dwóch młodych mężczyzn niosących znak drogowy - G-1b słupek wskaźnikowy z dwiema kreskami umieszczany po prawej stronie jezdni. O zdarzeniu został poinformowany oficer dyżurny Komisariatu Policji Warszawa Wesoła.

W godzinach przedpołudniowych na placu Zawiszy operator z Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu zaobserwował mężczyznę pod wpływem alkoholu, którzy zaczął kopać słupek ozdobny, następnie kopał bariery oddzielające od torowiska, wiatę przystanku i słupek z rozkładem jazdy. O zdarzeniu został powiadomiony oficer dyżurny Komendy Rejonowej Policji Warszawa III.

Operatorzy monitoringu miejskiego są także świadkami agresywnych zachowań w przestrzeni publicznej. W godzinach przedpołudniowych zauważono kobietę, która trzymała w ręku butelkę alkoholu. Zachowywała się agresywnie, rzucała butelkami z piwem rozbijając je o chodnik, a także zatrzymywała jadące samochody. Metalową rurką kilkakrotne uderzyła leżącego na ławce mężczyznę. O incydencie powiadomiony został dyżurny Policji, który na miejsce zdarzenia zadysponował patrol.

Wieczorem przy przystanku autobusowym „Kickiego” operator z Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu zaobserwował mężczyznę, a obok niego rower miejski. Po konsultacji telefonicznej z operatorem Veturilo operator ustalił, że rower jest poszukiwany od połowy czerwca br. Po kilku minutach mężczyzna wsiadł na rower i odjechał w kierunku Pragi-Północ. O sytuacji na bieżąco informowany był operator Komendy Rejonowej Policji Warszawa VII. Mężczyzna został zatrzymany przez patrol Policji.

Oko monitoringu miejskiego bardzo często rejestruje również bójki i pobicia. Nad ranem przy ul. Parkingowej przy klubie „Wesele” operator monitoringu miejskiego zauważył bójkę dwóch mężczyzn. Informacja ta została przekazana oficerowi dyżurnemu Policji.

Wieczorem przy u. Górczewskiej operator z Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu zaobserwował dwóch mężczyzn, którzy bili i kopali po brzuchu leżącego na chodniku mężczyznę. O zdarzeniu został poinformowany oficer dyżurny Komendy Rejonowej Policji Warszawa IV.

W nocy operator monitoringu miejskiego zauważył na skrzyżowaniu ulic Żelaznej i Prostej bójkę pomiędzy kilkoma mężczyznami. Dwóch z nich leżało na środku skrzyżowania. Z informacji Policji wynika, że w bójce był użyty nóż oraz gaz łzawiący. W wyniku interwencji Policji zatrzymano 3 osoby.

W nocy operator z Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu zaobserwował przy ulicy Górczewskiej mężczyznę, który bił kobietę siedzącą na ławce, a następnie przewrócił ją na chodnik i zaczął kopać. O zdarzeniu został poinformowany oficer dyżurny Komendy Rejonowej Policji Warszawa IV.

W nocy przy ul. Nowy Świat operator monitoringu miejskiego zauważył, jak do dwóch młodych mężczyzn podszedł inny mężczyzna i po chwili uderzył jednego z nich. Następnie atakujący został pobity przez zaatakowanych mężczyzn. O zaistniałej sytuacji natychmiast powiadomiony został oficer dyżurny Komendy Rejonowej Policji Warszawa I.

Operatorzy monitoringu miejskiego rejestrują również wypadki i kolizje, do których codziennie dochodzi w Warszawie. W godzinach popołudniowych przy alei Krakowskiej operator monitoringu miejskiego zaobserwował jadący w kierunku centrum samochód, którym jechały dwie kobiety.. Z dużą prędkością wjechały w barierki odgradzające pas zieleni od jezdni. Auto zawisło w połowie na połamanych barierkach. Zdarzenie zgłoszono na Policję.

To tylko kilka wybranych przykładów interwencji. Każdego dnia operatorzy z Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu zgłaszają dziesiątki różnego rodzaju zdarzeń. Wszystko po to, aby w mieście było bezpiecznie, nawet gdy w pobliżu nie ma funkcjonariuszy Policji, czy Straży Miejskiej m.st. Warszawy.