null

W oku kamery miejskiego monitoringu

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Widok z kamery monitoringu miejskiego - dewastacja wiaty przystankowej.
W oku kamery miejskiego monitoringu. Fot. ZOSM

Operatorzy z Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu, przez całą dobę czuwają, aby mieszkańcy Warszawy mogli być bezpieczni. Czasami są w stanie zapobiec niebezpiecznemu zdarzeniu, kiedy indziej reagują, gdy coś już się wydarzy. Zawsze jednak są gotowi służyć pomocą.

Operatorzy monitoringu miejskiego bardzo często obserwują liczne akty wandalizmu w przestrzeni publicznej. Rano na bulwarach wiślanych operator monitoringu miejskiego zauważył mężczyznę, który wyłamywał boczne ścianki szaf z napojami i wyjmował ich zawartość. Powiadomiony został oficer dyżurny Komendy Rejonowej Policji Warszawa I.

Nad ranem przy skrzyżowaniu Alei Reymonta z ul. Broniewskiego operator z Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu zauważył kobietę piszącą markerem po słupie. Zderzanie zostało zgłoszone do dyżurnego Straży Miejskiej m.st. Warszawy, który zadysponował patrol. Kobieta została ukarana mandatem karnym.

W nocy przy ul. Reymonta operator zauważył trzech mężczyzn, którzy kopali w betonowe kosze na śmieci. Jeden z mężczyzn przewrócił przenośną toaletę. Zdarzenie zostało zgłoszone dyżurnemu Policji, który na miejsce zadysponował patrol. Do podobnego zdarzenia doszło w nocy przy ul. Okopowej, gdzie operator z Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu zauważył dwóch mężczyzn przewracających betonowy kosz. Zdarzenie zostało zgłoszone Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

W nocy przy zbiegu ulic Kordeckiego i Chłopickiego operator monitoringu miejskiego zauważył dwóch mężczyzn, którzy uderzali pięściami w ścianę budynku. Jeden z mężczyzn uszkodził elewację budynku w kilku miejscach. O zdarzeniu został poinformowany radiooperator Komendy Rejonowej Policji Warszawa VII.

W nocy operator z Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu zauważył młodego mężczyznę malującego graffiti po budynku technicznym, wiacie i pociągu na stacji PKP Anin. O zdarzeniu został poinformowany oficer dyżurny Komisariatu Policji Warszawa Wawer.

Oko monitoringu miejskiego bardzo często rejestruje różnego rodzaju kradzieże. W nocy na przystanku tramwajowym Kijowska 03 operator zauważył śpiącą osobę. O powyższym fakcie, została poinformowana Straż Miejska m.st. Warszawy. Po chwili na przystanek podeszła kobieta z mężczyzną, którzy okradli śpiącego. Para poruszała się rowerem miejskim i następnie odjechała w stronę ul. Grochowskiej. Powiadomiony został oficer dyżurny Komendy Rejonowej Policji Warszawa VI. Okradziony człowiek obudził się i oddalił w stronę Pragi-Południe.

W godzinach popołudniowych przy Placu Szembeka operator monitoringu miejskiego zauważał chłopca w wieku około 10 lat poruszającego się na rowerze miejskim. Po konsultacji telefonicznej z operatorem Veturillo okazało się, że rower został skradziony i powinien znajdować się na stacji „Francuska”. Obok grupa młodych ludzi przerzuciła przez murek w zarośla kolejny rower miejski, który po chwili zabrały dwie inne osoby. O zdarzeniu na bieżąco był informowany operator Komendy Rejonowej Policji Warszawa VII, wszystkie osoby oddaliły się przed przybyciem patrolu Policji.

W nocy przy ul. Dickensa 35 młody mężczyzna próbował wyrwać rower Veturillo z blokady stojaka. Powiadomiony został dyżurny Komendy Rejonowej Policji Warszawa III.

W nocy przy ul. Radarowej operator z Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu zauważył mężczyznę szarpiącego się z bardzo ciężką donicą i rosnącą w niej tują. Była to jedna z donic lokalu usługowego. Mężczyzna próbował toczyć donicę, z której wysypywała się ziemia. O zdarzeniu powiadomiony został operator Straży Miejskiej m.st. Warszawy, który na miejsce skierował patrol.

Operatorzy monitoringu miejskiego są także świadkami bójek i pobić. W nocy przy ul. Parkingowej operator z Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu zauważył bójkę pomiędzy kilkoma mężczyznami. Został powiadomiony oficer dyżurny Policji, jednak przed przybyciem patrolu mężczyźni rozeszli się. Podobne zdarzenie miało miejsce przy ulicy Nowy Świat, gdzie operator monitoringu miejskiego zauważył bójkę pomiędzy kilkunastoma osobami. Uczestnicy rozeszli się przed interwencją Policji.

W nocy przy ul. Grochowskiej i ul. Zamienieckiej operator z Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu zauważył jak mężczyzna gonił drugiego mężczyznę, następnie przewrócił go na przejście dla pieszych, bił pięściami i kopał. O zderzaniu natychmiast powiadomiony został dyżurny Komendy Rejonowej Policji Warszawa VII. Pobity mężczyzna uciekł na wysepkę dzielącą przejście dla pieszych. Pozostali mężczyźni uciekli w bramę przy ul. Grochowskiej.

Wieczorem w rejonie plaż nad Wisłą operator monitoringu miejskiego zaobserwował bójkę pomiędzy dwoma dziewczynami, które po chwili zostały rozdzielone. Jednak sytuacja znowu się powtórzyła i dziewczyny ponownie się pobiły. O sytuacji został powiadomiony radiooperator Komendy Rejonowej Policji Warszawa VII. Na miejscu interweniowała Policja.

Operatorzy zwracają też uwagę na dziwne zachowania, do których dochodzi w zasięgu kamer monitoringu miejskiego. W nocy przy Alei Krakowskiej operator z Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu zauważył grupę sześciu osób spożywających alkohol. Cztery osoby z grupy podeszły do zaparkowanego samochodu marki BMW i po krótkiej rozmowie odjechały w kierunku Ochoty. O zaistniałej sytuacji zastał powiadomiony oficer dyżurny Komisariatu Policji Warszawa Włochy.

 W nocy przy placu zabaw na ul. Mikołajczyka operator monitoringu miejskiego zauważył dwóch młodych mężczyzn, z których jeden rozcierał plastikową kartą nieznaną substancję na ekranie telefonu. O zdarzeniu został poinformowany oficer dyżurny Komendy Rejonowej Policji Warszawa VII. Następnie jeden z mężczyzn wyjął z plecaka metalową rurkę i zaczął dewastować ławkę na placu zabaw. Ponownie poinformowana została Policja.

W nocy przy ul. Orląt Lwowskich operator z Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu zauważył grupę spożywającą alkohol. Następnie jeden z mężczyzn wsiadł do samochodu i odjechał. Powiadomiony został oficer dyżurny Komisariatu Policji Warszawa Ursus. Godzinę później pozostali członkowie grupy wsiedli do drugiego samochodu i odjechali. Bezzwłocznie zawiadomiony został dyżurny Policji.

W nocy przy Placu Szembeka operator monitoringu miejskiego zauważył mężczyznę idącego bez butów, środkiem jezdni, prawdopodobnie pod wpływem alkoholu. Mężczyzna stwarzał zagrożenie dla siebie i kierowców. O zaobserwowanym zdarzeniu został poinformowany operator Straży Miejskiej m.st. Warszawy. Mężczyzn został zatrzymany na skrzyżowaniu ul. Grochowskiej z ul. Majdańską.

To tylko kilka wybranych przykładów interwencji. Każdego dnia operatorzy z Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu zgłaszają dziesiątki różnego rodzaju zdarzeń. Wszystko po to, aby w mieście było bezpiecznie, nawet gdy w pobliżu nie ma funkcjonariuszy Policji, czy Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

Widok z kamery monitoringu miejskiego - bójka pomiędzy mężczyznami.
Zobacz galerię (8 zdjęć)
Widok z kamery monitoringu miejskiego - dewastacja rowerów Veturilo.
Widok z kamery monitoringu miejskiego - bójka pomiędzy mężczyznami.
Widok z kamery monitoringu miejskiego - zażywanie nieznanej substancji przez kobietę i mężczyznę.
Widok z kamery monitoringu miejskiego - nieznana substancja na ręce.