null

W oku kamery miejskiego monitoringu

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Radiowóz policyjny, policjant i grupa osób.
W oku kamery miejskiego monitoringu. Fot. ZOSM

Operatorzy z Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu, przez całą dobę czuwają, aby mieszkańcy Warszawy mogli być bezpieczni. Czasami są w stanie zapobiec niebezpiecznemu zdarzeniu, kiedy indziej reagują, gdy coś już się wydarzy. Zawsze jednak są gotowi służyć pomocą.

Na warszawskich ulicach bardzo często dochodzi do bójek i pobić. W nocy przy Nowym Świecie operator monitoringu miejskiego zauważył kobietę, która użyła gazu wobec agresywnych mężczyzn. Wywiązała się bójka pomiędzy kilkoma mężczyznami. O zaistniałym zdarzeniu został poinformowany oficer dyżurny Komendy Rejonowej Policji Warszawa I. Na miejsce zdarzenia przyjechały dwie załogi Policji i karetka pogotowia.

W nocy przy ul. Belgradzkiej operator z Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu zauważył grupę pięciu osób. W pewnym momencie mężczyzna rzucił kobietę na ziemię. Kiedy próbowała wstać, mężczyzna zaczął ją kopać i uderzać pięściami. O zdarzeniu poinformowany został oficer Policji.

Późnym wieczorem przy Wale Miedzeszyńskim, przy plaży Poniatówka, operator monitoringu miejskiego zauważył dużą grupę osób, w której kilkoro młodych ludzi biło się miedzy sobą. Następnie cztery osoby odłączyły się od grupy, pobiegły w kierunku ul. Wał Miedzeszyński, gdzie w pasie jezdni kontynuowały wymianę ciosów. O zdarzeniu poinformowany został oficer Policji.

Częstym zjawiskiem obserwowanym w Warszawie przez operatorów są dewastacje. W nocy przy skrzyżowaniu ulic Międzynarodowej i Waszyngtona na przystanku autobusowym operator ZOSM zauważył sześcioosobową grupę młodych osób. Jeden z mężczyzn rysował graffiti na biletomacie i szybach przystankowych. O zdarzeniu został poinformowany oficer dyżurny Komendy Rejonowej Policji Warszawa VII.

Nad ranem operator monitoringu miejskiego zauważył nietrzeźwych mężczyzn, którzy rozpędzając się uderzali głowami w blachę ogrodzenia powodując jej wgniecenia. Powiadomiony został oficer dyżurny Komendy Rejonowej Policji Warszawa III.

W nocy operator ZOSM zauważył grupę młodych osób. Jedna z nich była bardzo agresywna, rzucała rowerem o chodnik. Rower należał do kobiety, która również była w grupie. Kobieta zaczęła uciekać przed agresywnym mężczyzną, którzy zaczął przenosić rower coraz dalej i rzucając nim kilka razy. O zdarzeniu został poinformowany oficer dyżurny Komisariatu Policji Warszawa Wawer.

Wieczorem przy ul. Dickensa operator monitoringu miejskiego zauważył na pętli autobusowej grupę młodych ludzi. Osoby te przewróciły dwie przenośne toalety Toi-Toi. Powiadomiony został oficer dyżurny Komendy Rejonowej Policji Warszawa III.

W nocy na pętli przy ul. Dickensa operator ZOSM zauważył mężczyznę malującego graffiti na automacie Veturilo i tablicach reklamowych umieszczonych na rowerach. Powiadomiony został oficer dyżurny Policji.

W nocy na przystanku tramwajowym przy Teatrze Powszechnym operator monitoringu miejskiego zauważył dwóch mężczyzn spożywających alkohol oraz prawdopodobnie środki odurzające. O zaobserwowanym incydencie powiadomiony został oficer dyżurny Policji.

Operatorzy są czujnymi obserwatorami przestrzeni miejskiej. W godzinach porannych operator ZOSM zauważył awarię rury ciepłowniczej, a informację natychmiast przekazał do Służby Dyżurnej Centrum Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy.

Operatorzy zwracają też uwagę na dziwne zachowania, do których dochodzi w zasięgu kamer monitoringu miejskiego. W nocy zauważyli dwóch nietrzeźwych mężczyzn, którzy zabrali z Ronda Dmowskiego trzy drewniane palety, po czym oddalając się przewracali się, stwarzając zagrożenie w ruchu drogowym. O zdarzeniu poinformowany został oficer dyżurny Komendy Rejonowej Policji Warszawa I.

To tylko kilka wybranych przykładów interwencji. Każdego dnia operatorzy z Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu zgłaszają dziesiątki różnego rodzaju zdarzeń. Wszystko po to, aby w mieście było bezpiecznie, nawet gdy w pobliżu nie ma funkcjonariuszy Policji, czy Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

Samochody, chodnik i dwie osoby niszczące ogrodzenie.
Zobacz galerię (6 zdjęć)
Mężczyzna malujący graffiti na automacie Veturilo.
Mężczyzna malujący grafiti na rowerach miejskich.
Dwóch mężczyzn, jeden niesie dwie palety drewniane.
Dwóch mężczyzn na torowisku. Jeden z drewnianymi paletami.
Dwóch mężczyzn stoi, a obok nich leżą trzy drewniane palety.