null

W oku kamery miejskiego monitoringu

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Operator monitoringu miejskiego siedzi za biurkiem, a na ścianie przed nim wiszą monitory, na których widać obraz z kamer monitoringu miejskiego.
W oku kamery miejskiego monitoringu. Fot. BBiZK

Operatorzy z Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu, przez całą dobę czuwają, aby mieszkańcy Warszawy mogli być bezpieczni. Czasami są w stanie zapobiec niebezpiecznemu zdarzeniu, kiedy indziej reagują, gdy coś już się wydarzy. Zawsze jednak są gotowi służyć pomocą.

Oko monitoringu miejskiego bardzo często rejestruje dewastacje. W południe przy Parku Zachodnim operator monitoringu miejskiego zauważył mężczyznę malującego graffiti na ścianie budynku. Zdarzenie zostało zgłoszone dyżurnemu Komendy Rejonowej Policji Warszawa II. Na miejsce został zadysponowany patrol Policji.

W nocy przy Rondzie De Gaulle’a operator z Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu zauważył agresywnego mężczyznę, który wyrzucił kosz na śmiecie na ulicę, następnie próbował wyrwać znak drogowy oraz atakował przechodniów. O zaistniałym zdarzeniu poinformowana została Straż Miejska m.st. Warszawy.

Na Placu Zawiszy operator monitoringu miejskiego zauważył, jak mężczyzna wybija szybę w wiacie przystankowej. Zdarzenie zostało zgłoszone dyżurnemu Komendy Rejonowej Policji Warszawa III.

W nocy przy alei gen. A. Chruściela mężczyzna czekając na autobus usnął na ławce w wiacie przystankowej. Przysiadł się do niego drugi mężczyzna, który wyjął śpiącemu z kieszeni telefon i zabrał plecak, po czym odszedł na drugi przystanek autobusowy. O zdarzeniu poinformowany został oficer dyżurny Komisariatu Policji Warszawa Rembertów, który na miejsce zdarzenia wysłał patrol. Policjanci podjęli interwencję w stosunku do sprawcy kradzieży oraz pomogli poszkodowanemu.

Operatorzy z Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu są także świadkami agresywnych zachowań w przestrzeni publicznej. Nad ranem na ul. Mazowieckiej doszło do bójki pomiędzy kilkoma mężczyznami. Poinformowany oficer dyżurny wysłał na miejsce zdarzenia patrol Policji. Podobne zdarzenie miało miejsce przy ul. Kruczej, gdzie operator monitoringu miejskiego zauważył bojkę w siedmioosobowej grupie, agresywnych mężczyzn. O zdarzeniu został poinformowany oficer dyżurny Komendy Rejonowej Policji Warszawa I.

W nocy przy bankomacie na ul. Fieldorfa operator z Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu zauważył mężczyznę, który zapalniczką przypalał i wciągał opary substancji. O zaistniałej sytuacji powiadomiony został oficer Policji, który na miejsce zdarzenia wysłał patrol.

Operatorzy monitoringu miejskiego rejestrują również wypadki i kolizje, do których codziennie dochodzi w Warszawie. W nocy przy ul. Stalowej operator zauważył wypadek samochodowy. Srebrne auto osobowe z młodymi ludźmi w środku, wjechało na chodnik i uderzyło w róg kamienicy. Poinformowany został oficer dyżurny Policji.

To tylko kilka wybranych przykładów interwencji. Każdego dnia operatorzy z Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu zgłaszają dziesiątki różnego rodzaju zdarzeń. Wszystko po to, aby w mieście było bezpiecznie, nawet gdy w pobliżu nie ma funkcjonariuszy Policji, czy Straży Miejskiej m.st. Warszawy.