null

W oku kamery miejskiego monitoringu

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Radiowóz policyjny, przy którym stoi policjant i starszy pan.
W oku kamery miejskiego monitoringu. Fot. BBiZK

Operatorzy z Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu, przez całą dobę czuwają, aby mieszkańcy Warszawy mogli być bezpieczni. Czasami są w stanie zapobiec niebezpiecznemu zdarzeniu, kiedy indziej reagują, gdy coś już się wydarzy. Zawsze jednak są gotowi służyć pomocą.

Operatorzy monitoringu miejskiego bardzo często są świadkami bójek i pobić. W godzinach porannych przy skrzyżowaniu ulic Kopińskiej i Grójeckiej operator zauważył grupę młodych osób bijących się. O zdarzeniu powiadomiony został oficer dyżurny. 

Nad ranem przy ul. Targowej oko kamery zarejestrowało nietypową sytuację. Gdy nietrzeźwy mężczyzna wyszedł z windy metra, podeszła do niego kobieta, która przewróciła go na ziemię. Szarpiąc i bijąc swoją ofiarę zerwała z niego plecak, zabierając go ze sobą. Kobieta oddaliła się w kierunku Alei „Solidarności” i zniknęła w okolicach Parku Praskiego. Okradziony mężczyzna również zszedł z pola widzenia kamery.  O zdarzeniu poinformowany został oficer policji KRP VI.

W nocy przy ul. Powstańców Śląskich pod wiatą przystanku autobusowego Dywizjonu 303 operator monitoringu miejskiego zauważył dwóch szarpiących się mężczyzn. Jeden z nich od zadanych ciosów osunął się na ławkę. Agresor nie przestał, ale kontynuował atak przy pomocy pięści i kolan. Po pewnym czasie poszkodowany poderwał się i oddalił w kierunku stacji benzynowej. Po chwili agresor udał się w podobnym kierunku. O zdarzeniu powiadomiony został oficer dyżurny Policji, któremu zostały wskazane osoby biorące udział w całym zajściu. Do poszkodowanego mężczyzny została wezwana karetka pogotowia, a obaj mężczyźni po przeprowadzeniu czynności zostali umieszczeni na Izbie Wytrzeźwień.

W nocy przy sklepie na ul. Gotarda operator zauważył grupę czterech osób spożywających alkohol, które po chwili weszły do sklepu. Po kilku minutach dwóch mężczyzn wyszło ze sklepu, a następnie dołączył do nich trzeci i doszło miedzy nimi do bójki. Zdarzenie zostało przekazane operatorowi KRP II, który wysłał na miejsce patrol. Z informacji Policji wynika, że osoby te wybiły w sklepie szybę. Dwóch mężczyzn zostało zatrzymanych.

Oko monitoringu miejskiego bardzo często rejestruje dewastacje. W godzinach wieczornych przy ul. Baśniowej na placu zabaw kamera nagrała dwie osoby, które odcięły część siatki przymocowanej do drewnianej konstrukcji. Powiadomiony został oficer dyżurny KRP III.

W nocy operator monitoringu miejskiego zauważył dwie osoby piszące sprayem po ścianie przy wejściu do WKD, które mieści się u zbiegu Towarowej i Placu Zawiszy. Zdarzenie zgłoszone zostało dyżurnemu KRP III.

Wieczorem przy ul. Dickensa, a dokładnie na pętli autobusowej operator zarejestrował trzech nieletnich, z których jeden wszedł do kabiny WC i odpalił w środku petardę. Powiadomiony został dyżurny KRP Warszawa Ochota.

Nad ranem przy ul. Kopińskiej operator ZOSM zauważył dwóch młodych ludzi. Jeden z nich szarpał roletę zabezpieczającą kiosk Ruchu, a drugi stał na czatach. Zdarzenie zostało zgłoszone dyżurnemu Policji.

Operatorzy monitoringu miejskiego są także świadkami kradzieży i włamań. Jednego dnia dostali oni informację o zuchwałej kradzieży puszki WOŚP, której dokonano w sklepie Żabka przy ul. Człuchowskiej. Dyżurny policji podał rysopis sprawców. Tego samego dnia przy ul. Powstańców Śląskich operator zauważył mężczyznę, którego wygląd zgadzał się z rysopisem jednego ze sprawców kradzieży. Natychmiast poinformowany został oficer dyżurny, który na miejsce wysłał patrol Policji. Sprawca został zatrzymany, a jego udział w kradzieży potwierdził się.

W nocy przy ul. Gagarina operator ZOSM zauważył mężczyznę włamującego się do kiosku Ruchu. O zaistniałym zdarzeniu został powiadomiony dyżurny KRP Warszawa Mokotów.

Oko monitoringu miejskiego rejestruje również inne i niecodzienne sytuacje. Nad ranem przy ul. Wyki operator monitoringu miejskiego zauważył starszego mężczyznę, którego rysopis zgadzał się z poszukiwanym przez policje 83 letnim mężczyzną z zanikami pamięci. Wysłana na miejsce załoga potwierdziła jego tożsamość i przekazała go żonie.

W nocy przy ulicy Baśniowej operator zauważył kobietę ubraną nieodpowiednio do pory roku, w bluzkę z krótkim rękawem. Informacja o niej została przekazana dyżurnemu KRP III. Okazało się, że kobieta jest poszukiwana i została zatrzymana.

Kamera może również uratować życie. W nocy na moście Łazienkowskim operator zauważył mężczyznę stojącego na chodniku w kierunku Pragi-Południe. Przeszedł on przez barierkę mostu i wyjął z kieszeni butelkę, z której się napił. Następnie próbował przypalić sobie papierosa. Zachowywał się on bardzo nienaturalnie, dlatego też niezwłocznie powiadomiony został Dyżurny Komisariatu Rzecznego, oficer dyżurny KRP oraz dyżurny Straży Miejskiej. Po chwili przyjechali funkcjonariusze, którzy obezwładnili mężczyznę. Jak się później okazało była to próba samobójcza.

To tylko kilka wybranych przykładów interwencji. Każdego dnia operatorzy z Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu zgłaszają dziesiątki różnego rodzaju zdarzeń. Wszystko po to, aby w mieście było bezpiecznie, nawet gdy w pobliżu nie ma funkcjonariuszy Policji, czy Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

Grupa osób bije się pod kioskiem.
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Dwóch mężczyzn na placu zabaw w nocy.
Człowiek uciekający z kabiny WC