null

W oku kamery miejskiego monitoringu

Drukuj otwiera się w nowej karcie
W oku kamery miejskiego monitoringu Fot. BBiZK
W oku kamery miejskiego monitoringu Fot. BBiZK

Operatorzy z Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu, przez całą dobę czuwają, aby mieszkańcy Warszawy mogli być bezpieczni. Czasami są w stanie zapobiec niebezpiecznemu zdarzeniu, kiedy indziej reagują, gdy coś już się wydarzy. Zawsze jednak są gotowi służyć pomocą.

21 września 2019 r. o godzinie 02:53 przy ulicy Targowej operator monitoringu miejskiego zauważył dwóch młodych mężczyzn, którzy weszli na dach zaparkowanego samochodu osobowego i zaczęli po nim skakać. O powyższym zdarzeniu został powiadomiony oficer dyżurny KRP IV.

W tym samym czasie na przystanku autobusowym przy ulicy Foksal operator zauważył grupę mężczyzn, którzy kłócili się. Ich wymiana zdań, przerodziła się w bójkę. Jeden z mężczyzn był uderzany pięściami i kopany. O zaistniałej sytuacji został powiadomiony oficer dyżurny KRP I. Po interwencji Policji, sprawcy zostali zatrzymani, a poszkodowanemu pomocy udzieliło pogotowie ratunkowe.

Kilka godzin później operator monitoringu zauważył mężczyznę pchającego pojazd typu „melex”. Po kilku próbach i pomocy przechodniów udało mu się wjechać na chodnik po czym, zaczął poruszać się w kierunku Ronda de’Gaulla, gdzie zatrzymał go patrol Policji. Po przewiezieniu mężczyzny na komendę okazało się, że posiada przy sobie narkotyki, jest po spożyciu alkoholu, a pojazd, który prowadził został przez niego wcześniej skradziony.

22 września 2019 r. o godzinie 03:31 przy ulicy Tarchomińskiej operator monitoringu miejskiego podjął obserwację mężczyzn stojących przy samochodzie marki Opel. Mężczyźni kilkakrotnie wsiadali i wysiadali do tego pojazdu, po chwili jeden z mężczyzn wysiadł z auta i podszedł do zaparkowanego samochodu marki Volkswagen i najpierw wyłamał prawe boczne lusterko, a następnie przy pomocy trzymanego w dłoni przedmiotu zbił przednią szybę. Po dokonaniu aktu wandalizmu wsiadł do odjeżdżającego Opla, którego numery rejestracyjne nagrano do dalszej obserwacji. O powyższym fakcie został powiadomiony oficer dyżurny KRP VI.

28 września 2019 r. o godzinie 00:41 przy ulicy Brazylijskiej operator zauważył grupę kilku młodych, nietrzeźwych mężczyzn. Jeden z nich urwał lusterko w zaparkowanej wzdłuż chodnika Toyocie. O powyższym fakcie został powiadomiony oficer dyżurny KRP VII, który na miejsce zdarzenia wysłał patrol Policji. Sprawca został zatrzymany i doprowadzony do komisariatu.

Kilkadziesiąt minut później operator monitoringu zauważył leżącego w poprzek na torach kolejowych mężczyznę, który palił papierosa. Natychmiast został powiadomiony oficer dyżurny KP Wawer. Do czasu przyjazdu Policji i pogotowia mężczyzna leżał na torach. Został zabrany do Izby Wytrzeźwień, a następnie miał zostać przebadany przez psychologa.

To tylko kilka wybranych przykładów interwencji. Operatorzy ZOSM-u każdego dnia zgłaszają dziesiątki podobnych incydentów. Wszystko po to, aby w mieście było bezpiecznie, nawet, gdy w pobliżu nie ma funkcjonariuszy Policji czy Straży Miejskiej.