null

W oku kamery miejskiego monitoringu

Drukuj otwiera się w nowej karcie
W oku kamery miejskiego monitoringu. Fot. BBiZK
W oku kamery miejskiego monitoringu. Fot. BBiZK

Operatorzy z Zakładu Obsługi Systemu Monitoringu, przez całą dobę czuwają, aby mieszkańcy Warszawy mogli być bezpieczni. Czasami są w stanie zapobiec niebezpiecznemu zdarzeniu, kiedy indziej reagują, gdy coś już się wydarzy. Zawsze jednak są gotowi służyć pomocą.

Operatorzy często są świadkami prób kradzieży. Zdarzenia tego typu pod koniec lutego zostały zaobserwowane trzykrotnie. Najpierw operatorzy zauważyli, jak okradany jest śpiący na przystanku mężczyzna. Innego dnia zaobserwowano wykradanie banknotu z saszetki należącej do seniora. Sprawna wymiana informacji między operatorem monitoringu, a oficerem dyżurnym Policji pozwoliła na ujęcie sprawców. Szybka interwencja pozwoliła również na ujęcie sprawców nietypowej kradzieży - kabli z terenu należącego do jednej z warszawskich elektrociepłowni.

Niejednokrotnie operatorzy monitoringu są w stanie jako pierwsi zauważyć bójki i pobicia. Do takiego zdarzenia doszło na skrzyżowaniu ulic Dolnej i Sobieskiego, gdzie operator monitoringu miejskiego zauważył bójkę pomiędzy pięcioma mężczyznami. Podobne zdarzenia zaobserwowano również przy ul. Nowy Świat, czy też ul. Parkingowej. Podobne, jak w przypadku kradzieży, operator niezwłocznie poinformował o zdarzeniach oficera dyżurnego Policji, a interweniujący patrol Policji podjął na miejscu odpowiednie czynności.

Zdarza się również, iż operatorzy reagują widząc czyny chuligańskie. Do takiego możemy zaliczyć zdarzenie przy skrzyżowaniu ulic Czerniakowskiej i Gagarina, gdzie zauważono mężczyznę wykonującego graffiti na budynku elewacji. Zdarzenie zostało zarejestrowane przez kamery, a informację o czynie zabronionym operator miejskiego systemu monitoringu od razu przekazał oficerowi dyżurnemu Komendy Rejonowej Policji Warszawa II, w celu podjęciach dalszych działań.