null

W Ratuszu o dopalaczach

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Spotkanie w BBiZK ws. dopalaczy.Fot.UM
Spotkanie w BBiZK ws. dopalaczy.Fot.UM

W Biurze Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta odbyło się spotkanie poświęcone przeciwdziałaniu skutkom zażywania dopalaczy. Od wielu lat m.st. Warszawa oraz policja prowadzą akcje profilaktyczne, które mające na celu ograniczenie ich wpływu na młodych ludzi.

W okresie wakacyjnym w Warszawie inspekcja sanitarna zanotowała dwa przypadki zatrucia dopalaczami, ale incydenty w innych województwach pokazują, że mamy do czynienia ze wzmożonym rozpowszechnianiem tych niebezpiecznych substancji. Sytuację w stolicy na spotkaniu omówili przedstawiciele miasta (Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Biuro Edukacji, Biuro Pomocy i Projektów Społecznych), policji, straży miejskiej i prokuratury. - Na dzisiejszym spotkaniu zespół zdecydował, że w okresie wakacji akcje uświadamiające będą prowadzić streatworkerzy i partyworkerzy – mówi Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy – Miasto oraz służby wyposażą ich w dodatkową wiedzę na temat dopalaczy.

Handel dopalaczami przeniósł się ze sklepów stacjonarnych do Internetu, dlatego walka z dilerami wymaga od policji zmiany działań. Służby monitorują sieć i we współpracy z pocztą wyłapują przesyłki, które mogą zawierać te narkotyki. Ostatnio funkcjonariusze zabezpieczyli 4,5 kg tych substancji. Od września miasto razem z policją ponownie przeprowadzi lekcje wychowawcze w szkołach tak, aby jak największa liczba młodzieży dowiedziała się o skutkach stosowania tych z pozoru nieszkodliwych substancji. W lekcjach wezmą udział byli narkomani, którzy wyszli z uzależnienia, tak aby na swoim przykładzie pokazać do czego prowadzi zażywanie narkotyków. Służby miejskie stale monitorują sytuację, ale z uwagi na fakt, że okres wakacji sprzyja nieodpowiedzialnym zachowaniom miasto już teraz rusza z akcją profilaktyczną.