null

Warszawska Noc Profilaktyki

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Konferencja prasowa na temat Nocy Profilaktyki - fot. Robert Trzaska
Konferencja prasowa na temat Nocy Profilaktyki - fot. Robert Trzaska

W sobotę, 6 października, na pl. Bankowym odbędzie się pierwsza Warszawska Noc Profilaktyki, promująca wśród młodzieży modę na życie bez uzależnień. Młodzi ludzie w happeningach, koncertach, pokazach filmowych i spektaklach pokażą jak kreatywnie żyją bez narkotyków i alkoholu.

Na wspólnym dziedzińcu urzędu wojewódzkiego i ratusza w sobotę, od godz. 14, będzie się dużo działo – odbędą się dwie równoległe imprezy: Warszawski Piknik Zdrowia i Warszawska Noc Profilaktyki, organizowana w ramach programu „Profilaktyka a Ty” Komendy Głównej Policji - zapowiedział podczas konferencji prasowej Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Wieloletni program Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty” siłę w przeciwdziałaniu uzależnieniom widzi w młodzieży, która potrafi mówić o trudnych i ważnych dla niej sprawach w mądry i twórczy sposób. Już kilka tysięcy młodych ludzi uczestniczy w rówieśniczym promowaniu mody na życie bez uzależnień w myśl opinii Janusza Korczaka, że „pomyślność dziecka nie zależy wyłącznie od tego, jak je oceniają dorośli, ale w równym, a może większym stopniu zależna jest od opinii rówieśników”.

Wiceminister edukacji narodowej Tadeusz Sławecki podkreślił podczas konferencji, że te dwie imprezy łączą w jedno działanie promocję zdrowia i życie bez uzależnień oraz zwrócił uwagę, że takie projekty nie mogą być realizowane na zasadzie akcyjności, ale tylko długofalowo i na terenie całego kraju.

Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy omówił zaangażowanie miasta w działania prozdrowotne i przeciwuzależnieniowe. Wymienił programy realizowane przez Biuro Projektów i Pomocy Społecznej oraz Biuro Polityki Zdrowia Urzędu m.st. Warszawy.

Dziękuję, że ten pilotażowy projekt będzie prowadzony właśnie w Warszawie – podkreślił M.Olszewski – dzięki współpracy służb policji, administracji rządowej i samorządowej odbędzie się ciekawa i ambitna impreza.

O działaniach na rzecz propagowania bezpieczeństwa wśród uczniów opowiedziała  Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, zapowiadając że podczas Nocy Profilaktyki będą prezentowane filmy dydaktyczne wyprodukowane przez Biuro dla warszawskich szkół do celów edukacyjnych.