null

Warszawski program "Lato w mieście". Edycja 2013 rok

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Wiceprezydent W.Paszyński przedstwia program
R. Motyl. Wiceprezydent W.Paszyński przedstwia program "Lata w mieście"

„Lato w mieście” (1 lipca - 30 sierpnia) to program adresowany do wszystkich warszawskich uczniów przebywających podczas wakacji w Warszawie. Program organizowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawę.

Bogata i różnorodna oferta zajęć edukacyjnych, sportowych, rekreacyjnych i kulturalnych sprawia, że w Warszawie uczniowie mogą bezpiecznie, aktywnie i ciekawie spędzić wakacyjny, wolny czas. Zajęcia odbywają się w szkołach, obiektach sportowych, centrach i ośrodkach kultury, klubach i innych placówkach. Warszawscy uczniowie ze wszystkich oferowanych przez „Lato w mieście” zajęć, warsztatów i imprez korzystają nieodpłatnie. Koszty związane z realizacją zadania – ponad 8,5 mln zł - pochodzą w całości z budżetu m.st. Warszawy. 

Oficjalna inauguracja odbędzie się 4 lipca 2013 roku, w godz. 9.30-13.30, w parku Agrykola, a organizowana jest wspólnie przez Biuro Edukacji, Biuro Sportu i Rekreacji, Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego oraz Stołeczną Estradę. Inauguracja w 2013 r. ma charakter pikniku. 

Wszystkie służby mundurowe przygotowały atrakcje dla dzieci; zabawy, konkursy, prezentacje specjalistycznego sprzętu oraz metod pracy. Będzie to nawiązanie do „Roku bezpiecznej szkoły”, który był realizowany w roku szkolnym 2012/2013. Centrum Nauki Kopernik, Sanepid, Komisja Nadzoru Finansowego zaproszą dzieci do zabawy w swoich namiotach. Na boisku Agrykoli Polska Liga Futbolu Amerykańskiego zaprezentuje uczniom piłkę amerykańską oraz przeprowadzi sportowo-rekreacyjne zabawy dla dzieci. Uczniowie będą mogli uczestniczyć w grach i zabawach z językiem angielskim zaproponowanych przez Centrum Zasobów Dydaktycznych Języka Angielskiego Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno – Społecznych i Szkoleń. Podczas inauguracji „Lata w mieście” uczestnicy będą mogli zapoznać się także z rugby (pokaz przygotowany przez Polski Związek Rugby) oraz nową w Polsce grą - Smolball.

W bieżącym roku na wiosnę uruchomiliśmy program związany z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży nad wodą. We współpracy z Komendą Stołeczną Policji,  Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy i Stołecznym Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym wyprodukowaliśmy film edukacyjny dla młodzieży ponadgimnazjalnej pt. „Nad wodą” i przygotowaliśmy komiks dla małych dzieci „Kapitan Wyderka” – powiedział Mirosław Szymanek Zastępca Dyrektora Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy - Program stanowi kompilację różnych działań praktycznych w zakresie prewencji oraz bezpiecznego zachowania nad wodą, a także na zamarzniętych akwenach. Komiks,  z elementami poznawczymi i własnej pracy, jaką jest kolorowanie ubiorów lub znaków, pozwoli dodatkowo przybliżyć uczniom najmłodszym ze szkół podstawowych wiedzę na ten temat.

Dlatego też ważnym punktem podsumowującym zainicjowany przez nas program będzie piknik zorganizowany na Agrykoli. Chcielibyśmy, aby jego mottem przewodnim były „Bezpieczne wakacje nad wodą". Również dlatego, po raz pierwszy, podczas pikniku, na znajdującym się tam akwenie wodnym przeprowadzony zostanie pokaz ratownictwa wodnego – dodał M.Szymanek.