null

Warsztaty pn. "Bezpieczny senior" na Bielanach

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Fot. Delegatura BBiZK w Dzielnicy Bielany.
Fot. Delegatura BBiZK w Dzielnicy Bielany.

W piątek 16 października br. w budynku ratuszu przy ul. S. Żeromskiego 29 odbyły się warsztaty pt. „Bezpieczny senior”. Wydarzenie zostało przygotowane przez Delegaturę Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego we współpracy z Wydziałem Spraw Społecznych i Zdrowia dla Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy.

Pomimo niesprzyjających okoliczności związanych z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2, warsztaty dla zainteresowanych seniorów odbyły się w sali widowiskowej bielańskiego ratusza, przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Seniorzy mieli również możliwość wziąć udział w zajęciach za pośrednictwem transmisji w Internecie.

Podczas części warsztatowej, które moderatorem był kierownik Delegatury BBiZK, omówiono zagadnienia związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem. Ratownik medyczny z Wydziału Szkoleń Straży Miejskiej m.st. Warszawy przedstawił zagadnienia dotyczące pierwszej pomocy przedmedycznej. Seniorzy otrzymali wiedzę o prawidłowym postepowaniu w przypadku m.in. omdlenia, utraty przytomności, zakrztuszenia czy zawału serca. Omówiono również zagadnienia identyfikacji i oceny zagrożeń na miejscu zdarzenia, złożenia prawidłowego raportu na numer alarmowy, zachowania bezpieczeństwa własnego podczas udzielania pierwszej pomocy, oceny stanu poszkodowanego i prawidłowego podjęcia czynności resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Pan Piotr Leszczyński - instruktor samoobrony ze Straży Miejskiej m.st. Warszawy przybliżył seniorom informacje o samoobronie: jak zachować się w obliczu napaści i zaraz po niej. Instrukcję obejmowały wskazówki takie jak: długie i głośne wzywanie pomocy, podjęcie ucieczki z miejsca zdarzenia, a w przypadku prośby o pomoc – kierowanie jej do konkretnej osoby.

Natomiast Pani Hanna Dobrowolska - autorka książki „Wnuczkowa mafia”, przedstawiła refleksje z rozmów, zebrane w trakcie jej pisania: z poszkodowanymi, policjantami, prokuratorami, sędziami, adwokatami i przestępcami. Zwróciła również uwagę na postępującą ewolucję metod oszustw „na legendę”, których przykładem jest metoda „na wnuczka”.

W trakcie podsumowania kierownik Delegatury BBiZK podziękował wszystkim ekspertom oraz zaakcentował kontynuację działań na rzecz bezpieczeństwa najstarszych mieszkańców Bielan.

Fot. Delegatura BBiZK w Dzielnicy Bielany.
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Fot. Delegatura BBiZK w Dzielnicy Bielany.