null

Warto znać metody, jakimi posługują się oszuści

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Warsztaty szkoleniowe. Fot. BBiZK
Warsztaty szkoleniowe. Fot. BBiZK

Od kilku lat przestrzegamy, przypominamy, informujemy, a mimo to przestępcy działający metodą „na wnuczka” czy „na policjanta” nadal znajdują ofiary.

Oszuści najczęściej posługują się drukowanymi książkami telefonicznymi, z których wybierają dawne imiona. By złowić ofiarę, wykonują nawet kilkadziesiąt połączeń dziennie. Dzwonią na wybrany numer telefonu i przekonują, że są krewnymi, funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego lub policjantami. Gdy to się uda, wyłudzenie pieniędzy czy biżuterii jest już tylko kwestią czasu.

W samym Wawrze w tym roku oszuści wyłudzili od osób starszych ponad milion złotych. Pracownicy Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Wawer zaniepokojeni nasileniem się zdarzeń, wspólnie z funkcjonariuszami z Komisariatu Policji Warszawa Wawer odwiedzają kluby, w których bywają seniorzy, by przestrzegać ich przed oszustami.

Na jednym z takich spotkań, które odbyło się 12 grudnia br. w Klubie Senior+ przy ul. Błękitnej 32, policjantka opisywała metody, jakimi najczęściej posługują się sprawcy i wyjaśniała, jak należy postępować w kontakcie z przestępcami. Zwróciła się do osób uczestniczących w spotkaniu, aby rozmawiały z członkami swoich rodzin, sąsiadami i znajomymi, do których trudniej dotrzeć z informacją, ponieważ z różnych przyczyn nie wychodzą z domów.

Poruszony został również wątek bezpieczeństwa pieszych po zmroku i stosowania elementów odblaskowych. Przy tej okazji pracownicy delegatury przekazali seniorom udostępnione przez Wydział Bezpieczeństwa Publicznego BBiZK torby na zakupy wyposażone w odblaski, kalendarze na 2019 rok, promujące numer alarmowy 112 oraz ulotki z sygnałami alarmowymi Systemu Ostrzegania i Alarmowania Ludności.

Warsztaty szkoleniowe. Fot. BBiZK