Weekend ze służbami na Bielanach

Weekend ze służbami na Bielanach Fot. BBiZK

Pracownicy Delegatury BBiZK, we współpracy ze służbami, promowali w ostatni weekend tej wiosny bezpieczne zachowania wśród mieszkańców Bielan. W sobotę 16 czerwca uczestniczyli w pikniku przy Stawach Brustmana na osiedlu Wawrzyszew, a w niedziele 17 czerwca w pikniku w Parku Kępa Potocka na osiedlu Ruda.

Słoneczna pogody i ciekawy program spowodowały, że w obu festynach uczestniczyła duża liczba dzieci, ich rodziców oraz dziadków. Wśród wielu atrakcji, dzieci miały możliwość uczestniczyć w spotkaniach ze służbami: Policją, Strażą Miejską i Strażą Pożarną. Jak zawsze na tego typu piknikach młodzi mieszkańcy dzielnicy korzystali z okazji aby z bliska poznać pojazdy służb mundurowych. Wozy bojowe straży pożarnej, motocykle i radiowozy policyjne cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród wszystkich zgromadzonych dzieci.

Pracownicy Delegatury BBiZK wspierali przez wiele godzin policjantów, którzy przeprowadzili kilkadziesiąt „mini konkursów” dla dzieci i młodzieży. Każdy taki quiz był okazją do przypominania o numerach alarmowych, do edukacji dzieci na temat bezpiecznego zachowania w ruchu drogowym, a przede wszystkim podczas zabawy na wakacjach nad wodą.

Tradycyjnie zaangażowanie w konkursy wśród dzieci było ogromne. Uczestnicy nagradzani byli upominkami ufundowanymi przez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, które także mają walory edukacyjne – kolorowanki, komiksy, odblaski, makarony. Obecność na festynach służb była też okazją, aby dorosłym mieszkańcy przypomnieć zasady dotyczące ochrony przed włamaniami do mieszkań, że warto powiadomić sąsiada o wyjeździe na wakacyjny urlop.

Seniorzy biorący udział w festynach mogli dowiedzieć się o metodach działań oszustów wyłudzających pieniądze od osób starszych „na wnuczka” i „na policjanta” zwłaszcza, że sposoby działań oszustów bardzo szybko się zmieniają i wymagają dużej czujności, aby nie stać się ofiarą przestępstwa.

Policjanci i pracownicy Delegatury BBiZK informowali także, jak dbać o dokumenty tożsamości, co zrobić w przypadku ich utraty oraz, jak je skutecznie zastrzec, by nie stać się ofiarą wyłudzeń kredytowych. Informowano jak skontaktować się ze służbami, korzystając z aplikacji Moja Komenda czy Krajowa Mapa Bezpieczeństwa lub zgłaszając sprawę do programu Bezpieczne Osiedle.

Dorośli uczestnicy pikników otrzymali ponadto ufundowane przez BBiZK: zakładki do książek z instrukcją udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, numerami alarmowymi, ulotki o powyższych zagrożeniach oraz sposobach zastrzegania dokumentów.