Wizyta Gimnazjalistów z Nowej Iwicznej

P.Sykus

W dniach 17 listopada oraz 1 grudnia br. Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy odwiedzili uczniowie z Gimnazjum w Zespole Szkół Publicznych w Nowej Iwicznej.

W pierwszej części wizyty przedstawiciel Wydziału Bezpieczeństwa Publicznego, inspektor Maciej Fuhrmann, zapoznał grupę uczniów z miejscem, w którym się znajdują, czyli Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy. Wyjaśnił w jakim celu powstało, jakie biura i służby mają tu swoją siedzibę oraz jak Centrum funkcjonuje wraz z systemami bezpieczeństwa i porządku publicznego w stolicy.

Uczniowie zapoznani zostali z doświadczeniami Warszawy w zakresie zarządzania Miastem w sytuacjach kryzysowych oraz sposobem zarządzania bezpieczeństwem podczas dużych imprez masowych i manifestacji m.in. organizacją przygotowań  do turnieju UEFA EURO 2012.

W drugiej części, uczniowie zapoznani zostali ze strukturą organizacyjną i obszarami działania Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m.st. Warszawy.

M. Fuhrmann omówił także organizację i zasady funkcjonowania Zintegrowanego Stanowiska Koordynacji i Reagowania oraz zaprezentował działanie monitoringu miejskiego, jak również Bazy Wiedzy o Warszawie – systemu informatycznego wspomagającego prace ZSKIR, w tym m.in.; właścicieli gruntów i budynków, infrastruktury naziemnej i podziemnej oraz analiz związanych z ewakuacją potencjalnie zagrożonych obszarów miasta w oparciu o dane demograficzne ludności.

Uczniowie dowiedzieli się również o funkcjonowaniu systemu powiadamiania i alarmowania ludności, który działa na terenie Warszawy i jest cały czas modernizowany i rozbudowywany.

Kolejnym elementem, który omówił przedstawiciel wydziału, działającym w obiekcie jest Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR) – miejsce pracy operatorów europejskiego numeru 112, odbierających i obsługujących połączenia alarmowe z terenu m.st. Warszawy.

Na koniec uczniowie mogli sami pokierować kamerami w ramach działania monitoringu miejskiego, co spotkało się ich z wielkim entuzjazmem.

Dla uczniów możliwość poznania pracy na sali operacyjnej Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy oraz służby dyżurnej miasta była cennym doświadczeniem i pozostanie w ich pamięci na długo.

Wizyta Gimnazjalistów z Nowej Iwicznej w Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy. fot. P.Sykus