null

Wolskie przedszkolaki bezpieczne zimą

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dzieci ustawione w rzędzie pokazują otrzymane kolorowanki i odblaski. Za nimi stoją przedstawicielka wolskiej delegatury SCB i Strażnik Miejski.
Zajęcia o bezpieczeństwa – Zima w mieście | Autor: SCB

Podczas trwającej akcji „Zima w mieście” przedstawiciele Delegatury Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa w Dzielnicy Wola i Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej m.st. Warszawy zorganizowali cztery spotkania z wolskimi przedszkolakami. Głównym tematem zajęć było bezpieczne spędzenie ferii zimowych.

Spotkania odbyły się w:

  • Przedszkolu nr 116 przy ul. Okopowej 31 w Warszawie,
  • Przedszkolu nr 124 przy ul. Dzielnej 15b w Warszawie,
  • Przedszkolu nr 133 przy ul. Okopowej 7a w Warszawie,
  • Przedszkolu nr 310 przy ul. Brożka 17 w Warszawie.

Na początku, strażnik miejski za pomocą kolorowych planszy omówił najważniejsze zasady bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw. Uprzedził dzieci, że nie należy wsiadać na sanki, które są doczepione do samochodu czy quadu, ponieważ źle zabezpieczony kulig może stwarzać duże zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. Dzieci wiedzą również, że rzucając się śnieżkami, nie należy łączyć miękkiego śniegu z kawałkami lodu czy kamieniami. Nie wolno celować w twarz drugiej osoby, aby nie zrobić koleżance lub koledze krzywdy. Nigdy nie wolno rzucać śnieżkami w nadjeżdżające samochody, ponieważ zaskoczony kierowca może stracić panowanie nad kierownicą i spowodować wypadek. Przedszkolaki dowiedziały się również, że nie mogą zjeżdżać z górek zlokalizowanych przy ulicach czy chodnikach. Wiedzą, że nie mogą wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne. Jeśli chcą pojeździć na łyżwach muszą się udać w miejsca do tego przeznaczone, czyli sztuczne lodowiska, gdzie będzie nam nimi czuwał dorosły opiekun.

W kolejnej części spotkania, przedstawicielka Delegatury Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa w Dzielnicy Wola przypomniała dzieciom o numerze alarmowym 112 oraz pokazała, w jaki sposób można go szybko zapamiętać, czyli jedne usta, jeden nos i dwoje oczu. Omówiła również ważną funkcję, jaką pełnią odblaski i zachęciła do ich noszenia.

Na zakończenie, przedszkolaki otrzymały elementy odblaskowe, które poprawią ich widoczność na drodze po zmroku, a co za tym idzie zwiększą ich bezpieczeństwo jako uczestników ruchu drogowego. W nagrodę za duże zaangażowanie w dyskusję dzieci dostały również książeczki „Pomagam, bo umiem”. Wszystkie upominki zostały ufundowane przez Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa Urzędu m.st. Warszawy.

Przedstawicielka wolskiej delegatury SCB pokazuje dzieciom zawartość książeczki pn. „Bezpieczne dzieci”.
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Strażnik pokazuje kolorową plansze z zabawami zimowymi.
Dzieci siedzą w półokręgu, słuchają strażnika miejskiego.
Strażnik Miejski wskazuję ręką na dziecko, które zgłosiło się do odpowiedzi.
Przedszkolaki siedzą na dywanie i podnoszą ręce. Przed nimi stoi strażnik miejski.